Alter Eko: Ve čtvrté průmyslové revoluci bude zapotřebí řemeslo a technická znalost

S digitalizací a s ní související automatizací výroby už dnes můžeme pozorovat čím dál větší změny na trhu práce. Dělníkům pomáhají drony k opravě střech a zeměměřiči propojují laserová měřidla se zařízením GPS. Vstupujeme do čtvrté průmyslové revoluce, která s sebou přináší i řemesla čtvrté generace. Podle Karla Dobeše z Asociace malých a středních podniků a živnostníků s tím přichází i konkrétní problematika. Sám ji vidí například ve školství, které by mělo začít budoucí generaci na měnící se trh práce připravovat. Zapotřebí budou totiž technická a řemeslná zaměření, jejichž prestiž je třeba zvýšit.

Koncept Průmyslu 4.0 vychází z dokumentu, který byl představen na veletrhu v Hannoveru v roce 2013. Podle této myšlenky se revoluce zaměří na integraci digitálních technologií s cílem vytvořit chytrou továrnu. Podle Dobeše Průmysl 4.0 a s ním přicházející Řemesla 4.0. ovlivní obchodní modely uvnitř i vně podniku a to zejména v oblasti vývoje, logistiky, produkce a servisu. „Vývoj budoucích produktů bude zásadně ovlivněn požadavky zákazníků a možnostmi inteligentního servisu. V oblasti produkce je pak cílem najít optimální cestu výrobním prostředím, výrobní stroje se díky informací od produktů samostatně nastavují a objednávají si potřebné díly. V oblasti jsou a budou důležité takzvané inteligentní produkty, které se v případě poruchy budou sami hlásit,“ řekl Dobeš.

Na přicházející změny v oblasti řemesla by se však už nyní měly připravovat školy, které mají na starost vzdělávání další generace. „Praktická výuka by měla být dnes nejen vázaná na výrobní praxi, ale měla by obsahovat celý řetězec přidaných hodnot jednoduchého výrobku. Žák by měl sám něco vymysle, realizovat, prezentovat a to s podporou informačních technologií,“ uvedl Dobeš, podle kterého v tomto ohledu školství pokulhává. I proto návrh na změny už jménem Asociace přednesl vládě.

S aktuálními nedostatky v přípravě na Řemesla 4.0. souvisí i nedostatečný zájem mladých o řemeslné práce. Řemeslo a praktická znalost technologií přitom bude v budoucnosti potřeba. „Potřebovali bychom o hodně větší osvětu, aby lidé věděli, co vše digitalizace je a co přináší. Problém je skutečně v tom školství,“ řekl Dobeš. S ním souhlasí i analytik PPF banky Luboš Mokráš, podle kterého by mladé lidi mnohem více zajímalo řemeslo, kdyby věděli, co tyto nové trendy přináší.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Ve čtvrté průmyslové revoluci bude zapotřebí řemeslo a technická znalost Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.