Alter Eko: USA se v rámci WTO nesžily s rolí upadající mocnosti

Jedním z největších problémů Světové obchodní organizace (WTO) jsou její zastaralá pravidla a spor mezi Spojenými státy a Čínou. Nejen tuto problematiku v pořadu Alter Eko rozebírali politický geograf a pedagog Michael Romancov s Michalem Parízkem z Institutu politologických studií Univerzity Karlovy. Podle Parízka se USA nesžily s rolí upadající mocnosti. Čína naopak dramaticky roste a nedokázala se vcítit do role státu, který musí aktivně vstupovat do vytváření politik a rozhodnutí. 

Světová obchodní organizace musí každou chvíli řešit nějaký problém. Mechanismus řešení sporů v rámci WTO funguje podle Parízka paradoxně stále relativně dobře. „Mimochodem právě například Čína je velice častým cílem právních sporů nebo žalob ze strany tradičních mocností a platí to i naopak. Čína, Rusko i další země se s nějakými námitkami ohledně obchodních politik Evropské unie i Spojených států často obracejí na ten soudní dvůr,“ řekl Parízek na rádiu Zet.

Problém WTO představuje ale schopnost vytvářet nová pravidla. Tato organizace funguje na základě směrnic z roku 1994, na nichž se začalo pracovat už v roce 1984. Jde tedy o zastaralý systém, který je zapotřebí inovovat. Současná ekonomika je totiž oproti období před dvaceti lety značně odlišná. Zastaralá pravidla tak nedokáží pokrýt nejdynamičtější sektory ekonomiky.

WTO by si měla vzít příklad z nedávné historie, kdy v roce 2008 došlo ke světové finanční krizi. Tradiční mocnosti byly v té době ochotny přistoupit na radikální změnu, kdy přesunuly těžiště zásadní makroekonomické koordinace ze sdružení sedmi ekonomicky nejvyspělejších států G8 skupině G20, již reprezentuje naopak dvacet nejsilnějších světových ekonomik. „To znamená, že zahrnuly nové mocnosti a nové státy do jakéhosi rozhodování, byť v nějakém měkkém režimu, ale do jakéhosi rozhodování o té základní koordinaci makroekonomických politik,“ uvedl Parízek.

Jeden z dalších velkých problémů WTO představuje spor mezi USA a Čínou. „Spojené státy dlouhodobě mocensky vůči Číně klesají a ještě se nesžily s rolí upadající mocnosti. Naopak Čína dramaticky roste a ještě se nedokázala sžít s rolí někoho, kdo musí aktivně vstupovat do vytváření politik a rozhodnutí a komu už nestačí pouze blokovat. To je pozice, kterou do jisté míry stále praktikuje Indie,“ sdělil Parízek. 

 

 

Michael Romancov
Učitel působící na Institutu politologických studií UK FSV a Metropolitní univerzitě. Zájmy: geopolitika, historické romány a single malt.
Michal Parízek
Akademický pracovník na Institutu politologických studií na Univerzitě Karlově v Praze, kde vyučuje a zkoumá mezinárodní a evropskou politiku.

O celém týmu se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: USA se v rámci WTO nesžily s rolí upadající mocnosti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sobotkova vláda podá demisi

    Společnost ·

    Premiér Bohuslav Sobotka během tohoto týdne předá prezidentovi Miloši Zemanovi demisi vlády. Premiér to oznámil na úterním brífinku ve Strakově akademii. Sobotka svůj …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.