Alter Eko: Studenti mají o letecký průmysl zájem, změnila se ale jejich motivace

Letecký průmysl postrádá zaměstnance v oblasti výroby letadel a subsystémů. Toto odvětví potřebuje zhruba tři tisíce nových pracovníků. Mladí lidé mají o letecký průmysl zájem. V pořadu Alter Eko o tom s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou hovořil rektor Vysoké školy obchodní v Praze Jindřich Ploch. Podle jeho slov se oproti minulosti ale změnila motivace studentů s ohledem na to, že půjde o jejich celoživotní povolání. Tuto jistotu si osvojují až během samotného studia. 

Letecký průmysl byl vždy pro studenty atraktivní oblastí. Podle Plocha jde totiž o exponované, zajímavé a prestižní odvětví.

„V každé vrstvě práce, kterou člověk dělá, pracuje vždy špičkově. Naše letectví je mezinárodní. Přirozeností českého letectví bylo vždy splňovat světové standardy. To znamená kvalita letectví se vždy přitahovala i do Československa nebo do České republiky a to přetrvává dodnes,“ řekl Ploch na rádiu Zet.

Prahem úrazu je skutečnost, že se studentům mění motivace. Pro dnes už padesátileté konstruktéry představovala motivaci vidina získání celoživotního povolání. U současných studentů se tento vztah ale vytváří teprve během samotného studia.

„Nyní se změnila motivace. Dnešní mladí lidé to chtějí studovat proto, že je to opravdu pořád velmi zajímavý obor. Motivace, že to bude celoživotní povolání, už ale není tak silná. Vztah k oboru se vytváří teprve při samotném studiu,“ sdělil Ploch.

Problémem českého leteckého průmyslu je i stránka týkající se obchodu. Tuzemsku totiž chybí dostatečné množství dobrých obchodníků, kteří by dokázali výrobky prodat a ovládali by rovněž cizí jazyky.

Podle Plocha jde o kritickou cestu rozvoje tohoto odvětví. Nelze totiž pouze vytvořit kvalitní produkt. Je zapotřebí jej umístit i na trh, disponovat dovednostmi z hlediska marketingu, obchodní politiky, obchodní strategie a dalších kompetencí, bez nichž není možné realizovat podnikatelský záměr.  

 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Studenti mají o letecký průmysl zájem, změnila se ale jejich motivace Foto: ČTK/Němec Zdeněk: Výrobní hala společnosti Aircraft Industries

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.