Alter Eko: Stát zaspal s digitalizací, měl by si vzít příklad z Estonska

Digitalizace je součástí probíhající vlny technologických revolucí. Přináší rovněž svobodu, rozšiřuje možnosti a zlepšuje kvalitu života. V pořadu Alter Eko to říká členka představenstva Svazu průmyslu a manažerka vládních programů IBM Milena Javůrková. S analytikem PPF banky Lubošem Mokrášem se zaměřují na to, jak si v této oblasti vede Česká republika. Česko bohužel zaostává v digitalizaci na vládní úrovni v takzvané oblasti e-goverment. V Evropské unii jsme na čtvrtém místě od konce. Za vzor bychom si podle Javůrkové měli vzít Estonsko. 

České podniky ruku v ruce s domácnostmi jsou na tom podle Javůrkové dobře. Pokud se ale zaměříme na celkové statistiky takzvaného DESI indexu (The Digital Economy and Society Index – vypracovaný Evropskou komisí), tak si nevedeme příliš zdatně.

„Celkové pořadí Česka v Evropské unii je 17. místo. Když se podíváme na konektivitu, tak jsme na průměrném patnáctém místě. S ohledem na lidský kapitál jsme na nadprůměrném čtrnáctém místě. Společenské využití technologií je rovněž nadprůměrné. Pohybujeme se na 12. místě,“ řekla na rádiu Zet Javůrková. Hlavní problém ale přestavuje digitalizace veřejných služeb (e-government). V této oblasti jsme velice podprůměrní. V EU se totiž nacházíme až na 24. místě a jsme až čtvrtí od konce.

Digitalizace státní správy může přilákat investice

„Podíváme se ještě na jinou statistiku, to je Harvard Business Review. Ta rozděluje státy podle toho, zda jsou začínající, váhající, stagnující a vynikající. Česká republika se nachází v kvadrantu stagnujících a váhajících států,“ informovala Javůrková.

Vývoj digitální ekonomiky na této úrovni brzdí podle Javůrkové nedostatek vize a vůdčích ideí. Stát by si měl vzít příklad z Estonska. Jde o digitálního tygra, jenž si vzal digitalizaci za svůj vzor. Země správně odhadla, že tímto zaměřením může získat na váze, zvýšit svoji konkurenceschopnost a přitáhnout investice. „Přesně v těch službách e-governmentu, elektronického občanství, elektronických voleb jsou oni vzorem i pro ostatní státy. Škoda, že se v tomto trochu nepoučíme,“ sdělila Javůrková. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Alter Eko: Stát zaspal s digitalizací, měl by si vzít příklad z Estonska Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: WHO podporuje takzvanou limonádovou daň

  Společnost ·

  Světová zdravotnická organizace (WHO) podporuje země uvalující takzvanou daň z cukru na limonády a sladké nápoje. Podle její zprávy ní je prokazatelné, že daň 20 proce…

 2. Dárek, který každý pochválí

  Komerční sdělení ·

  Pryč je již doba lacině vyhlížejících dárkových a reklamních předmětů. Obchodní partneři, klienti i zaměstnanci dnes umí ocenit kvalitu i originální design. Lze vlastn…

 3. BBC: Haiti hrozí hladomor

  Společnost ·

  Prozatimní prezident Haiti Jocelerme Priver oznámil, že zemi hrozí hladomor. Obavy vyvolává „apokalyptická destrukce“ způsobená hurikánem Matthew, který se přes zemi p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.