Alter EKO: Stát by měl digitalizaci co nejvíce podporovat

V novém dílu pořadu Alter Eko hovoří zakladatel 6DAcademy Pavel Kysilka se svým hostem, Janem Kleslou, novinářem, který se dlouhodobě se věnuje dopadům digitální revoluce do společenských procesů o tom jak, a zda vůbec, česká politická scéna reaguje na digitální revoluci. 

Klesla v úvodu uvedl, že je jasné, že se vláda ČR digitalizací v současné době zabývat musí. Otázka je, co by měla dělat. Co má chránit, čemu by měla pomáhat a co by měla regulovat. V ideálním případě by podle něj z hlediska technologií měla vytvořit takové podmínky pro univerzity, výzkum, studenty, podnikatele, pro města i neziskové organizace, aby se mohlo digitální podnikání díky digitální revoluci rozvíjet. Tedy stavět infrastrukturu, či pomáhat její výstavbě, potažmo ji dotovat. Minimálně tomu nebránit. Týká se to samozřejmě i legislativních podmínek. 

Svět se v oblasti digitalizace často ohlíží směrem k Estonsku. Je skutečně právě tato pobaltská země evropským lídrem v oblasti digitalizace? Podle Klesly ano. "Všichni se modlíme k Estonsku, oni si z toho udělali vlastní trademark. Je to však specifický region a relativně malá země. Napřed je i Skandinávie. Na druhou stranu, pokud vezmeme samostatné státníky, můžeme jmenovat nového prezidenta Francie, Emmanuela Macrona. Jedna z jeho prvních fotografií po zvolení do funkce byla s robotem v náruči. Moderně uvažujících politiků v tomto smyslu je čím dál tím víc. Stačí se podívat třeba do Velké Británie, kde před volbami bylo "in" dát najevo, že se politik zajímá o moderní technologie".

A kde je v pověstném pelotonu zemí, který se žene za digitalizací Česko? Podle Klesly se držíme v závětří těch, kteří udávají směr. "Týká se to však státních institucí a české politické scény. Co se týče soukromých firem, jsme myslím spíše vepředu," upřesnil Klesla.

Celý rozhovor Pavla Kysilky s Janem Kleslou si můžete poslechnout v player výše.    

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter EKO: Stát by měl digitalizaci co nejvíce podporovat Foto: Shutterstock

reklama

Další články

 1. Americké B1-B škádlily Kim Čong-una

  Společnost ·

  Dva americké nadzvukové bombardéry B-1B přeletěly v úterý večer nad Korejským poloostrovem v době napjaté situace mezi USA a Severní Koreou. Podle agentury Reuters o t…

 2. Jak zapojit mladé lidi do věcí veřejných?

  Společnost ·

  Studie po celém světě čím dál tím častěji vyjadřují snižující se zájem mladých lidí o politiku jako takovou, o ovlivňování politických procesů na lokální nebo celostát…

 3. Lékaři dnes protestují. Proč?

  Společnost ·

  Praktičtí lékaři, kteří dnes protestují, žádají méně byrokracie a víc peněz pro své ordinace. Peníze, které od zdravotních pojišťoven dostanou, nejsou jejich plat. Pla…

 4. Katalánský parlament čeká velký den

  Společnost ·

  Mimořádně očekávané jednání má dnes vpodvečer na programu katalánský parlament, jehož poslanci budou řešit situaci po referendu, v němž podle místní vlády většina hlas…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.