Alter Eko: Stojíme na počátku epochy vývoje měst, kterou lze přirovnat k elektrifikaci

Současná společnost zažívá digitalizaci, která se prolíná do segmentu firem, domácností ale i do samotných měst. V pořadu Alter Eko o tom s partnerem poradenské společnosti MC-Triton Luďkem Pfeiferem hovořil odborník na veřejnou infrastrukturu a ředitel projektů veřejného sektoru České spořitelny Marcel Babczynski. Podle něj stojíme na počátku epochy vývoje měst a urbanismu, kterou přirovnává k elektrifikaci před sto lety.

Smart city představuje podle Babczynského velice široký pojem, který nemá příliš rád. Sám raději používá slovní spojení digitalizace společnosti. Ta se ve svém důsledku prolíná takřka napříč všemi segmenty. Digitalizace společnosti ve vztahu k investorům mění skutečnost, jak samotná města fungují.

„Stojíme někde na počátku epochy vývoje měst a vývoje urbanismu. To bych přirovnal třeba k elektrifikaci před sto lety, kde se do měst začala zavádět elektřina, rozsvítily se první žárovky a málokdo si dokázal domyslet, kam až to všechno povede. Stejně tak tady dnes máme digitální řešení,“ řekl Babczynski na rádiu Zet.

Některá z těchto řešení budou následně použitelná a společnosti se osvědčí. Ostatní skončí ve slepé uličce. Rozsah změn v horizontu několika desítek let bude ale podle Babczynského mnohem výraznější, než si dokážeme vůbec domyslet.

Důležitou roli hraje urbanizace, která konkrétně představuje stahování lidí do velkých měst. Velké městské aglomerace se musí vypořádat s přílivem nových a nových obyvatel. Luděk Pfeifer v pořadu Alter Eko připomněl, že ještě v roce 1950 bylo pouze jediné město, ve kterém žilo více než deset milionů obyvatel. Konkrétně šlo o americký New York. V roce 2015 oproti tomu tuto hranici přesáhlo 23 měst. Současná města z tohoto pohledu potřebují digitální technologie, aby si poradila s rozsahem funkcí, které musí obsáhnout.

„Určitě je to tak. Demografická struktura měst se výrazně mění. V současné době je ve městech mnohem větší procento obyvatel, než tomu bylo třeba před padesáti lety a ten trend je neustále stejný. Pokud mají být města stále příjemnými místy k životu a vhodnými místy k podnikání, tak je třeba využívat digitální technologie k tomu, aby tam občané a firmy mohli rozumně fungovat,“ uvedl Babczynski.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše. Dnešními účinkujícími byli:

Luděk Pfeifer Podnikatel v poradenství, stavebnictví a biotechnologiích. Spoluzakladatel M.C.TRITON. 
Marcel Babczynski Ředitel projektů veřejného sektoru České spořitelny Marcel Babczynski

O celém týmu se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Stojíme na počátku epochy vývoje měst, kterou lze přirovnat k elektrifikaci Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.