Alter Eko: Současným rizikem byznysového světa je manipulování informací

Populismus, přemíra informací a hyperkonektivita způsobená internetem je v dnešním světě byznysu problém číslo jedna. V pravidelném pořadu Alter Eko se na tom shodli generální ředitel exportní pojišťovací společnosti EGAP Jan Procházka a Ján Lalka, partner ve forenzní agentuře Surveilligence.

„Česká republika nebo Slovensko jsou informačně velmi rozvinuté společnosti, kde je k dispozici obrovské množství zdrojů informací a stejně tak vnímám, že jsou lidé zvyklí tyto informace významně využívat. Z toho vyplývá jedno velké riziko a to zneužívání těchto informací. Vidíme v posledních letech, že kvalita a důvěryhodnost informací v posledních letech klesá,“ řekl na rádiu Zet Ján Lalka. Tento fakt pak podle něj nahrává určité skupině - ať už politické straně, firmě nebo jednotlivci - vytvářet veřejné mínění.

Získat kvalitní informace v reálném čase je i podle Jana Procházky čím dál větší problém. „Jsou placené (zdroje informací). Jsou draze placené a musíte si stejně tu relevantnost ještě prověřovat, nejlépe na místě,“ řekl. 

Informace jsou přitom pro firmy důležité ať už z hlediska prověřování obchodních partnerů, klientů nebo kvůli předcházení případným rizikům. Situaci přitom firmám komplikuje hyperkonektivita, tedy neutuchající proud často neověřených a měnících se informací. „Firmy často neví, co mají vlastně hledat. Když už nějaké zdroje najdou, tak neví, co to vlastně mají, jakým způsobem se dá riziko v té informaci kvantifikovat. Tam si myslím, že je obrovský prostor pro zlepšení,“ řekl Lalka. Podle něj firmy nejsou zdaleka připraveny na rychlost současného světa.

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

 

Alter Eko: Současným rizikem byznysového světa je manipulování informací Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. KLDR podle Kim Čong-una vyvinula vodíkovou bombu

    Společnost ·

    Vůdce Severní Koreje Kim Čong-un v rámci dnešního projevu v Pchjongjangu naznačil, že KLDR vyvinula vodíkovou bombu. O částech jeho projevu zaměřeného na obranyschopno…

  2. Boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti

    Byznys ·

    Běžecké boty Adidas budou v Německu vyrábět roboti, firma tak chce snížit náklady a urychlit dodávky zákazníkům na svých hlavních trzích. Firma včera oznámila, že na z…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.