Alter Eko: Silná koruna nebude ČNB vyhovovat, už teď dochází k mini intervencím

Česká národní banka (ČNB) zrušila začátkem dubna svůj kurzový závazek. Přerušila tak režim devizových intervencí, pomocí něhož udržovala českou měnu na 27 korunách za euro. Dosud koruna posílala na 26 korun za euro. Investiční stratég České spořitelny Miroslav Plojhar v pořadu Alter Eko v rozhovoru s Miroslavem Novákem ze společnosti Akcenta.cz řekl, že pokud se česká koruna dostane ještě pod tuto hranici, tak to ČNB již vyhovovat nebude. 

Od ukončení kurzového závazku, k němuž došlo zhruba před třemi měsíci, se koruna posunula vůči euro ze 27 téměř na 26 korun za euro. „Řekl bych, že prostor pro to, aby koruna posilovala, tam rozhodně je. To jestli to ČNB vadí nebo nevadí, je o tom, jak moc a jak rychle. Doposud jí to asi zas tak nevadí, ale půjde-li pod 26, tak se jí to asi líbit nebude. I poslední slova z centrální banky jsou stále takové mini intervence ve stylu, že pokud bude koruna posilovat, tak oddálíme zvyšování úrokových sazeb,“ sdělil Plojhar na rádiu Zet.

Doposud se skutečně koruna vůči euru příliš nehýbala. Ve vzduchu ovšem visí riziko, že koruna začne proti euru nekontrolovaně létat. S ohledem na objem devizových intervencí za první čtvrtletí, které dosáhly v rámci intervenčního režimu na 42 miliard eur, jde doslovně o výbušnou směs.

„Řekl bych, že jde o to, jaká k tomu bude rozbuška. Mírné posilování koruny není důvodem pro většinu investorů, aby opouštěli své pozice. Důvodem, proč sem dlouhodobí investoři šli, byla vidina posílení o deset procent. Jde o krásný makropříběh, který tady Česká republika má. Výnosy dluhopisů, ač nám přijdou strašně nízké a záporné, tak pro někoho, kdo k nám přijde z eurozóny a musí si nakupovat německé dluhopisy s výnosem -0,8 procenta, to není tak špatné,“ řekl Plojhar.

Podle Plojhara dříve zmíněnou rozbušku může představovat otočení hospodářského cyklu. K tomu by došlo ve chvíli, když by přestala fungovat poptávka po hlavní vývozní komoditě, kterou představují automobily. Po náhlém oslabení koruny mohou poté zahraniční investoři zpanikařit. S obratem hospodářského cyklu v letošním roce ještě ale počítat nemusíme. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

O celém týmu Alter Eko se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Silná koruna nebude ČNB vyhovovat, už teď dochází k mini intervencím Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Euro vystoupilo na desetiměsíční maximum

  Byznys ·

  Euro se ve středu vůči dolaru dostalo až na desetiměsíční maximum 1,1332 dolarů. K růstu jednotné evropské měny napomohly výroky guvernéra Evropské centrální banky (EC…

 2. BBC: Trumpa vnímá pozitivně pouze Rusko a Izrael

  Společnost ·

  Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je ve světě značně nepopulární. Pozitivně jej vnímají pouze Rusko a Izrael. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service…

 3. Královně Alžbětě vzroste plat o 6 milionů liber

  Byznys ·

  Britské královně Alžbětě II. v příštím roce vzroste anuální příjem z veřejných prostředků o osm procent, tedy o více než 6 milionů liber. Podle BBC se tak stalo poté, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.