Alter Eko: Schopnost centrálních bank ovlivňovat ekonomiku je čím dál slabší

V posledním desetiletí došlo globálně ke značnému zvýšení vlivu centrálních bank. Ty se v roce 2008 doslova přes noc staly klíčovými subjekty, které začaly hasit požár finanční krize. Podle prorektora pro studijní a pedagogickou činnost na Vysoké škole ekonomické docenta Petra Dvořáka k tomu byly svým způsobem donuceny. V pořadu Alter Eko o centrálním bankovnictvím hovořil s analytikem ze společnosti Akcenta Miroslavem Novákem. 

Centrální banky začaly řešit finanční krizi nestandardními nástroji, jako jsou nákupy dluhopisů nebo oslabování kurzu měn. V řadě zemí se tak úrokové sazby dostaly na nulu nebo dokonce i pod ní. Otázkou tak zůstává, zda se centrální banky nezamotaly do kolotoče těchto nástrojů a nestaly se pro ně jakousi drogou. Dvořák se však na to kouká trochu jinýma očima: „Myslím, že by se finanční trhy bez těch nekonvenčních nástrojů obešly, ale je otázka, jestli se bez nich obejde ekonomika. Tam jsem značně skeptický,“ řekl.

Novák s Dvořákem se také shodují, že politika centrálních bank způsobila rozevření nůžek mezi mzdou a kapitálem, tedy bohatými a chudými. „Je to dlouhodobý problém. Projevuje se to potenciálně v politické i ekonomické oblasti v tom, že ty nástroje nejsou účinné. Přerozdělují bohatství více a více tímto směrem a logicky na té druhé straně vám nevzniká poptávka,“ řekl Dvořák.

Právě problémem, že i přes kvantitativní uvolňování a celkově rozvolněná měnová politika centrálních bank v řadě případů ve světě zůstává inflace pod dvouprocentním cílem, je naprosto klíčový. „Celkově si myslím, že účinnost měnové politiky a role centrálních bank a jejich schopnost ovlivňovat ekonomiku je čím dál tím slabší. Příklady ukazují na to, že se centrální banky snažily přes tu měnovou politiku, ale ty výsledky se nedostavují,“ řekl. Zároveň ale připustil, že lepší recept na zlepšení situace neexistuje. „Na otázku centrálních bankéřů, co mají dělat, se těžko se radí, co jiného,“ dodal.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Schopnost centrálních bank ovlivňovat ekonomiku je čím dál slabší Foto: katjen / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jordánsko se připojilo k bojkotu Kataru

    Byznys ·

    Jordánsko omezí své diplomatické vztahy s Katarem a zavře jordánskou kancelář katarské televize Al-Džazíry. Podle agentury AP to oznámil mluvčí vlády v Ammánu. Jordáns…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.