Alter Eko: Rusko a USA mají málo společného. To nenahradí ani vzájemné sympatie prezidentů

Jednou z potenciálních černých labutí příštího roku může být Rusko. Vedle vývoje jeho vnitřních problému se totiž také čeká jeho postoj vůči Evropě a Americe. Právě o tom si na rádiu Zet povídal generální ředitel exportní garanční a pojišťovací společnosti Egap s politickým geografem Michaelem Romancovem. Podle nich však ani v příštím roce nemůžeme čekat od vztahů Ruska a Spojených států zázraky. Vypadá to ale, že by Rusko mohlo nastoupit zpět na světovou scénu s čistým štítem.

Trump a Putin

Jednou z velkých otázek roku 2017 bude rozvíjející se vztah Spojených států a Ruska. Zatím to vypadá, že nově zvolený Donald Trump zaujme vůči Rusku a Vladimiru Putinovi opačný postoj než předchozí americká vláda. Procházka i Romancov si ovšem myslí, že o žádný významný posun se ani v tomto případě jednat nebude. „Je třeba si uvědomit, že společný jmenovatel Ruska a Ameriky je velice malý. V podstatě to je pouze boj proti mezinárodnímu islamistického terorismu,“ řekl Romancov. „Až dojde k první schůzce Trumpa s Putinem, pravděpodobně uvidíme něco jiného, než to bylo, když se bavil s Barackem Obamou. Nicméně ta osobní chemie, bez ohledu na to, jestli bude pozitivní či negativní, nemůže převážit to, že toho mají společného velmi málo,“ dodal.

Evropská želízka

Pro vztah Evropy a Ruska je ale mnohem důležitější jarní volba francouzského prezidenta. Zde má Rusko podle Romancova dokonce dvě želízka v ohni. Vedle předsedkyně nacionalistické Národní front Marine Le Penové, u které je jasná i finanční podpora směrem z Ruska, to je i favorit voleb François Fillon. To však může pro Rusko znamenat nekonformní situaci. „Může se stát, že to překombinují a že se nakonec ukáže, že Kreml není tak důvěryhodný partner, jak by sám rád vystupoval v očích všech těch, kteří se ucházejí o jeho podporu,“ řekl Romancov.

Rusko v roce 2017

Co tedy můžeme od Ruska čekat v příštím roce? Nedávné poselství Vladimira Putina před ruským parlamentem vyznělo vůči Západu překvapivě smířlivě. Po třech letech Západ neobvinil přímo z pokusu o rozvrácení Ruska. „Myslím si, že to podstatné je to, že Rusko spoléhá na to, že přijde nový americký prezident, nový francouzský prezident. Chce udělat tlustou čáru za minulostí a začít znova. Ten nový začátek se bude oproti tomu, čeho jsme dosud byli svědky, lišit v tom, že se Rusko cítí být dost silné na to, aby nahlas říkali, že si něco nepřejí,“ řekl Romancov.

 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Alter Eko: Rusko a USA mají málo společného. To nenahradí ani vzájemné sympatie prezidentů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Úskalí mladých českých vědců

    ·

    Jak se v Česku žije mladým vědcům? Na jaká naráží úskalí? A dokáží obstát v celosvětové konkurenci? Hostem pořadu Neuron Future byl Jan Havlík, anorganický chemik a na…

  2. Voda v Praze by mohla opět zdražit

    Byznys ·

    Cena vody v Praze by v příštím roce mohla zdražit o skoro 3 procenta, Pražané by tak platili 87,71 koruny za metr krychlový místo dosavadních 85,18 Kč. Vyplývá to z ma…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.