Alter Eko: Pětina Čechů si bere přesčasy proto, že přes den nemá klid v kanceláři

Nízká produktivita a špatná organizace práce patří mezi problémy českých firem. V pořadu Alter Eko o tom hovořila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská s Lenkou Čábelovou z české pobočky Microsoftu. Čábelová říká, že velká míra přesčasů nejde ruku v ruce s velkým množstvím odvedené práce. Jde o to, že pracovníci nemají přes den klid. Negativním faktorem je rovněž prostředí, v němž člověk práci vykonává. To také z velké části ovlivňuje jeho pracovní výkon. 

Společnost Microsoft se rozhodla aplikovat takzvaný Nový svět práce. Ten by měl zlepšit efektivitu zaměstnanců společně s týmovou spoluprací. Stručně řečeno jde podle Čábelové o to, že se práce přestane definovat jako počet hodin strávených na určitém místě. Na místo toho se bude počítat přínos zaměstnance pro firmu. Pokud je zaměstnanec správně motivován a záleží mu na konečném výsledku, tak zpravidla stráví nad určitou činností tolik času, jenž je optimální pro dosažení kýženého výsledku.

„Další princip je vlastně úvaha o tom, že každý člověk potřebuje jiné prostředí proto, aby byl výkonný a aby dobře odvedl svoji práci. Každá činnost vyžaduje jiné prostředí. Když dělám analytickou práci, tak potřebuji úplně jiné prostředí, než když vymýšlím nějaký kreativní slogan. Potřebuji se s týmem vidět a přemýšlet o tom,“ říká na rádiu Zet Čábelová.

V českých firmách pracuje hodně lidí přesčas. Co to ale způsobuje? Paradoxně nejde o větší množství práce. Pětina Čechů totiž napracovává hodiny navíc kvůli tomu, že přes den nemá v kanceláři klid na výkonání své práce.

„Řekla bych, že hlavní strany té mince práce odkudkoli, což je jiný výraz pro Nový svět práce, jsou na jedné straně důvěra a na druhé straně odpovědnost. Jako manažer musíte dát lidem v týmu jasný směr, dát jim podporu a důvěru, že sami nebo s vaší podporou dokážou najít tu cestu,“ sdělila Čábelová.

Pozitivní a efektivní alternativou pro zaměstnavatele tak může být nabídnout zaměstnancům práci z domova nebo z místa, kde jim to vyhovuje a odkud budou vykonávat práci efektivněji. Záleží to na tom, co vyhovuje samotnému zaměstnanci a v jakých podmínkách svoji práci vykoná nejlépe.

„Před pár lety provedla Stanfordská univerzita zajímavý experiment s jednou čínskou cestovkou, která má obrovské call centrum. V podstatě téměř 20 tisíc lidí. Během devíti měsíců postupně vyzývala náhodně vybrané pracovníky call centra, aby pracovali z domova a měřila jejich efektivitu. Cestovka zjistila, že lidé, kteří pracovali z domova, byli o 13 procent efektivnější oproti těm, kteří pracovali z kanceláře. Postupně se firma rozhodla nabídnout možnost práce z domova všem asi 16 tisícům zaměstnanců,“uvedla Čábelová. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Pětina Čechů si bere přesčasy proto, že přes den nemá klid v kanceláři Foto: pcruciatti / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.