Alter Eko: Provázanost bank sama o sobě není problém, krizi způsobuje ekonomická politika

Po krizi z roku 2008 i problému Řecka se čím dál více hovoří o rizicích provázanosti bankovnictví. Je to i téma dnešního pořadu Alter Eko, kde se sešli hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská a analytik České spořitelny Michal Skořepa. Podle něj samotná provázanost není příčina, která krizi způsobuje. V případě Řecka tomu podle něj byly zájmy ekonomicky silnějších států, které upřednostnily své vlastní zájmy před dlouhodobou image eurozóny.

Skořepa v pořadu Alter Eko připomněl, že provázanost je ekonomy vnímána jako sdílení rizika a rozložení problému. „Provázanost obecně, i obchodní například, zpravidla bývá dobrá. Samozřejmě v 50 procentech případů nám někdo pomáhá skrze provazby a v 50 procentech naopak my někomu pomáháme tím, že sdílíme jeho problém, ale to je princip pojištění,“ řekl.

Provázanost jako takovou by tak neoznačil za příčinu krize. Těch je podle Skořepy celá řada, jsou ale jinde. Za příklady příčin krize označil například přehnané spoléhání se na ratingové agentury a konkrétně v eurozóně to bylo ignorování samotných států a vlád řídit se vlastními pravidly.

Druhý problém konkrétně vysvětlil na krizi v Řecku. Systémy, které byly popsány v bankovní unii, kdy si země má státy vyřešit sama a teprve poté jít žádat o pomoc evropské instituce, byly podle Skořepy porušeny ze strany ekonomicky silnějších států. Ty totiž vždy tahají za delší konec. „Problém byl v tom, že německé a francouzské banky měly v Řecku řadu svých zájmů, o které nechtěly přijít, respektive domácí vlády se snažily ty zájmy uchránit, a proto místo toho, aby se nechal řecký bankovní sektor uvadnout v rozsahu, v jakém to bylo potřeba, tak se nechal při životě za cenu toho, že spousta původně privátních řeckých dluhů se posunula na úroveň celé eurozóny,“ vysvětlil.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše. Dnešními účinkujícími byli:

Helena Horská Hlavní ekonomka Raiffeisenbank, přednášející na Škoda Auto Vysoká škola. Prezentacemi učí i baví. Spokojená manželka a matka.
Michal Skořepa Ekonomický analytik České spořitelny se slabostí pro popularizaci ekonomie, hudbu, filmy Karla Zemana, cestování a spoustu dalších věcí. Člen představenstva České společnosti ekonomické.

O celém týmu se můžete dočíst zde.

Alter Eko: Provázanost bank sama o sobě není problém, krizi způsobuje ekonomická politika Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Nominujte svůj internetový projekt do IEA16

  Komerční sdělení ·

  Máte poslední příležitost přihlásit váš internetový projekt do nejvýznamnější soutěže internetové efektivity, soutěže IEA. Nominace budou uzavřeny tento pátek 12. květ…

 2. BBC: Spojené státy vyzbrojí Kurdy pro boj o Rakka

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump schválil dodávku zbraní pro kurdské síly, které bojují proti takzvanému Islámskému státu (IS) v Sýrii. Uvedl to Pentagon. Podle BBC Wor…

 3. Soutěž o lístky na koncert Hanse Zimmera

  Komerční sdělení ·

  Nejžádanější skladatel filmové hudby Hans Zimmer v neděli 4. června zavítá do O2 Areny v Praze. Díky zet.cz můžete být u toho. Stačí se na našem Facebooku zapojit do s…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.