Alter Eko: Profesor A. Rusek: Rusové nemají státní ideu, spoléhají na nacionalismus

Podle profesora na Susquehanna University v Pensylvánii Antonína Ruska nemá Rusko v současnosti státní ideu. Řekl to na rádiu Zet v pořadu Alter Eko. Evropská unie naopak podle něj státní ideu má. Je založená na sjednocení, svobodě nebo hospodářském růstu. Čína zase věří v hospodářský růst a zvyšování životního standardu. Rusové mají obavy z toho, že pokud začnou spolupracovat například s Evropskou unií, tak se stanou pátým kolem u vozu. To podle Antonína Ruska Rusko nechce, a proto se spoléhá na nacionalismus. 

„Rusové dnes prakticky nevědí, co mají dělat. Nemají to, čemu se kdysi říkalo státní idea. Idea EU je postupné sjednocení, svoboda, demokracie a i když to vypadá směšně, je to i hospodářský růst a hospodářský pokrok. Idea Číny je hospodářský růst a zvýšení životního standardu,“ řekl na rádiu Zet Rusek.

Zvyšování hospodářského růstu a zlepšování životního standardu je i v ruském zájmu, ale země prezidenta Vladimira Putina neví, jak růst zajistit, myslí si Rusek. Rusové se podle něj obávají spolupráce s jinými zeměmi, protože by to pro ně mohlo znamenat, že se postupně stanou pátým kolem u vozu.

„To samozřejmě nechtějí, čili jejich státní idea je dnes stejná jako kdysi. Je jí nacionalismus. Vždy to existovalo a pravděpodobně to bude vždy existovat,“ uvedl na rádiu Zet Rusek.

Rusek říká, že Rusko nemá s výjimkou nafty a plynu, co vyvážet. Proto se musí spoléhat jen a pouze na vývoz těchto surovin. Společně s tím používá svoji vojenskou moc. A to je něco, čeho by se měl celý svět podle profesora Ruska obávat. Ruská armáda podle jeho slov totiž vždy znamená nebezpečí.

„Studie Americké válečné akademie už od poloviny 90. let naznačovala, že nestabilní Rusko může být nesmírně nebezpečné, protože je semeništěm pro lidi, kteří se ho snaží stabilizovat. V procesu stabilizace jsou schopni poté použít brutální metody a možná i jaderné zbraně,“ řekl Rusek na rádiu ZET.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Profesor A. Rusek: Rusové nemají státní ideu, spoléhají na nacionalismus Foto: Yury Dmitrienko / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.