Alter Eko: Pro podnikání je přínosný právní řád, přináší mu totiž jistotu

Právní řád, právní stát a vláda práva přináší podnikatelům jistotu. V pořadu Alter Eko v rozhovoru s Vladimírou Dvořákovou z Katedry politologie z Fakulty mezinárodních vztahů Vysoké školy ekonomické to alespoň řekl Jan Kysela z Právnické fakulty Univerzity Karlovy. Podle Kysely jde o jednu z proměnných, proč v některých částech světa trží ekonomika funguje lépe a někde naopak hůře. 

„Mám pocit, že to byl nositel Nobelovy ceny za ekonomii Hernando de Soto, který napsal knihu Mystery of Capital. Ten pocit, že v určitých částech toho třetího světa je relativně obtížné nastolovat transparentní tržní podmínky, protože chybí přehled o tom, kdo je vlastník daného pozemku, chybí katastr nemovitostí, chybí obchodní rejstřík,“ řekl na rádiu Zet Kysela.

Právní stát v tomto případě může nabídnout jistotu. Pokud si s někým podáte ruku a uzavřete smlouvu, tak si můžete být jisti tím, že disponuje tím, o čem tvrdí, že má.

Problém současnosti nastává pro podnikatele ve chvíli, kdy se dostaví volby. Demokracie představuje kouzlo, protože nikdo neví, jak volby dopadnou. V případě autoritářských režimů tomu je naopak. Firmy ovšem neví, jak se po volbách bude postupovat a jaká pravidla s ohledem na podnikání budou stanovena.

Podnikatelé nemají jistotu v tom, zdali pravidlo, které začalo platit nedávno, bude platit i zítra.

„To je trochu problém českého právního řádu, kdy dynamika a hodnota změn je v té míře akcelerována a trochu trpí hodnota stability. Jde o hodnotu předvídatelnosti. Jestli zkrátka, když investuji do nového účetního softwaru, se mi vůbec vrátí investice. Jestli nová úprava pravidel nepřijde tak záhy, že se mi vlastně investice vůbec nevrátí. Z toho vyplývají různé debaty o určité míře buď administrativní, nebo podnikatelské zátěže nové regulace,“ sdělil Kysela. 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: Pro podnikání je přínosný právní řád, přináší mu totiž jistotu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. V Dubaji došlo k testování létajícího taxi

    Tech ·

    V Dubaji došlo v pondělí k testovacímu letu bezpilotního letounu, který by v brzké době měl zastávat funkcí létajícího taxíku. Informaci uvedla agentura Reuters. Dron …

  2. Ceny ropy se vyšplhaly na dvouleté maximum

    Byznys ·

    Ceny ropy se v pondělí vyšplhaly na nejvyšší úroveň od července 2015. Způsobila to hrozba Turecka o zavření ropovodu z iráckého Kurdistánu do jeho přístavů. Důvodem by…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.