Alter Eko: Politické strany dokáží v programu pojmenovat problémy, chybí jim ale osobnosti a vize

Politické strany si jsou vědomi tíživých problémů. Názorným příkladem může být skutečnost, že je Česko v pozici montovny, důsledkem čehož se odráží levná pracovní síla. Problémem je ovšem nedostatek potřebné vize. V pořadu Alter Eko to v rozhovoru s hlavním ekonomem Československé obchodní banky Martinem Kupkou řekl hlavní ekonom Citybank Jaromír Šindel. Podle jeho slov politické strany postrádají stále osobnosti. 

Problematiku spojenou s levnou pracovní silou a montovnou si politické strany uvědomují. Podle Šindela to dostatečně dávají znát i ve svém předvolebním programu. Dávají najevo skutečnost, že zapotřebí Česko vymanit z oblasti levné práce.

Ruku v ruce s tím přichází ovšem robotizace, která může některé lidi připravit o jejich práci. Tento bod omílá ve svém programu nejčastěji ČSSD a paradoxně nejenom s ohledem na levnou práci. Zmiňuje i důležitost připravenosti ekonomiky a hlubokých strukturálních změn.

„Otázka je, jak její recepty mohou být úspěšné, protože ona jde skrze dotační politiky, což ne vždy může přinést správné otázky nebo správné řešení. Celkově bych ale řekl, že se to strany snaží nějakým způsobem pojmenovat, ale skutečně tam chybí vize. U toho se ale není čemu divit, protože když se někdo baví o průmyslové revoluci, tak ty názory se liší,“ sdělil Šindel na rádiu Zet.

Další věcí, kterou by politické strany měly řešit, představuje právní a byrokratické zatížení. V tomto ohledu Šindel říká, že jsou politické strany pozadu a vracejí se do minulosti. Převážně se opírají o takzvaný e-government, prostřednictvím něhož chtějí zjednodušit komunikaci mezi občanem a úřady. V tomto ohledu předvolební programy nepředstavují oproti minulosti podle Šindela žádný posun.

„Je zapotřebí se podívat na předvolební debaty. Ačkoli to strany dokáží pojmenovat, tak nemají osobnosti nebo prostředky, jak toho dosáhnout. Když se podíváme na ten papír, tak to vypadá přece jenom trochu lépe,“ řekl Šindel. 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: Politické strany dokáží v programu pojmenovat problémy, chybí jim ale osobnosti a vize Foto: ZET / Michal Kvapil

reklama

Další články

  1. Gazprom zvýšil o 11 % dodávky plynu do Evropy

    Byznys ·

    Export ruského plynu do Evropy a Turecka v prvních třech čtvrtletích letošního roku stoupl o 11 procent na 141,2 miliardy krychlových metrů. V pondělí o tom podle agen…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.