Alter Eko: Nová vláda euro nepodpoří, musely by jí k tomu donutit určité okolnosti

Ve volbách se vůbec nejhůře umístily politické strany, které podporovaly jednotnou měnu euro. Z tohoto pohledu nelze očekávat, že by nová vláda posunula otázku evropské měny směrem vpřed. Změnu postoje může způsobit skutečnost, že přijímání eura nastaví novou dynamiku v celé Evropě. V pořadu Alter Eko v rozhovoru s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou to řekl hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek. 

Výsledky voleb naznačily, že poslanecká sněmovna bude velmi pestrá.  Která z možných variant budoucího uskupení je podle vás nejpravděpodobnější.

Když se na to podívám z ekonomického hlediska, tak bych to spíš rozlišil na ty, které mohou být horší pro budoucnost Česka a ty, které mohou nabízet lepší vývoj. Mezi nejhorší bych zařadil možnost, že nevznikne většinová vláda, nebo že vznikne vláda, která se bude opírat o podporu extremistické strany ať už zleva nebo zprava. Tato možnost stále není vyloučena. Pak mezi tímto špatným řešením a tím, co bych si představoval jako nejlepší, je vytvoření koalice na půdorysu současné koalice. To znamená hnutí ANO spolu se Sociální demokracií a KDÚ-ČSL. Problém této vlády bych asi viděl, že ten program, který jsme viděli v minulém volebním období, se do značné míry vyčerpal nebo se vyčerpaly levicové recepty. Politika by nemohla být stejná a nemohla by fungovat. Já osobně bych byl pro změnu a pak se nabízí možnost dvojkoalice mezi hnutím ANO a stranou ODS. Taková možnost by byla zřejmě dobrá z hlediska potenciálu české ekonomiky, protože by se mohla zabývat tématy, která potenciál zvyšují. To znamená omezení byrokracie, zlevnění práce v České republice a podobně.

Co by podle vašeho názoru nemělo v programu nové vlády určitě chybět?

Velmi rád bych viděl nějakou dlouhodobou konzistenci. To znamená, že neutrácíme peníze, které momentálně máme. Vidíme ale, že příjmy státního rozpočtu jsou závislé na vývoji ekonomiky. Růst ekonomiky do budoucna nebude tak silný jako je teď a musíme se připravit na horší časy. To zaprvé. Zadruhé bych i trochu změnil, co má vlastně vláda ve svém působení. Tato vláda a to nevím, jestli je všem posluchačům známo, korigovala odhad příjmů státního rozpočtu a to si myslím, že by rozhodně vláda dělat neměla. Od toho by měl být nějaký nepolitický a nezávislý orgán, řekněme rozpočtová rada a vláda by měla pouze vymezovat, za co se existující prostředky utratí. Nikoli kolik jich bude.

Pojďme na euro a na evropskou integraci. Jaký je váš názor na vývoj eura? Je to varianta, kterou očekáváte od budoucí vlády? Udělá nějaký v vstřícný krok nebo by na to podnikatelé měli zapomenout?

Nejsem moc optimistický, ale jednoznačně říkám, že bych byl pro a to z důvodu, jak voliče rozdali karty. Když se podíváme, které strany byly vůči euru vstřícnější, tak to byly přesně čtyři uskupení, které v rámci volebních výsledků dopadly nejhůř. Takže neočekávám, že vláda posune otázku eura, pokud k tomu nebude nějakými okolnostmi donucena. Ty okolnosti opravdu mohou přijít. Může se stát, že přijímání eura nastaví nějakou novou dynamiku v celé Evropě. Pokud by pragmatický přístup Česka nebyl v tom hlavním koridoru, tak by se nám to mohlo dlouhodobě vymstít. Takže jen v takovém případě bych očekával, že vláda podnikne nějaké přípravné kroky, jinak budou následující čtyři roky z hlediska eura a jeho přijetí ztraceným časem. 

 

 

Celý rozhovor Heleny Horské s Pavlem Sobíškem si můžete poslechnout v player výše.    

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: Nová vláda euro nepodpoří, musely by jí k tomu donutit určité okolnosti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kalousek se vzdal obhajoby postu předsedy TOP 09

    Společnost ·

    Miroslav Kalousek odmítl na listopadovém sněmu obhajobu předsednického postu v TOP 09. V rámci úterního jednání předsednictva strany o tom informoval na úterním jednán…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.