Alter Eko: Čína potřebuje západní inovace, Západ zase její kapitál

Západní firmy včetně českých společností mají obavy z toho, že se stanou snadnou kořistí pro zahraniční investory z Asie. Výkonný ředitel společnosti NKBD Jiří Nižňanský v pořadu Alter Eko v rozhovoru s partnerem poradenské společnosti MC-TRITON Luďkem Pfeiferem říká, že by se ale bát neměly. Čínští investoři se totiž bez evropských a celkově západních inovací neobejdou. Jsou na nich závislí. Západ se na druhou stranu neobejde bez jejich kapitálu a bez jejich možností. 

Podle Nižňanského to vypovídá o tom, že mezi východními a západními zeměmi existuje symbióza a synergie. Mnohé země jsou navzdory svému bohatství totiž závislé na inovacích ze Západu. Dalším příkladem jsou Spojené arabské emiráty.

Česká republika má naproti tomu nespornou výhodu. Investoři tuzemský trh považují za velmi stabilní. Jsou do něj navíc ochotni investovat. „Vnímají ho jako nositele významného know-how v několika oblastech průmyslu. Jde například o letecký nebo automobilový průmysl. Obecně jde dále o technologický, chemický nebo o železniční průmysl,“ řekl Nižňanský na rádiu Zet.

Česká republika má kvalitní produkty i služby. Tuzemské firmy tak mají budoucnost. Podle Nižňanského budou inovovat a expandovat. „Nejlépe se prosazují společnosti, které jsou inovativní, mají kvalitní technologie. Trh od trhu je jiný. Mohou to být i tradiční segmenty trhů, v kterých jsou čeští podnikatelé silní. To znamená, že může jít o letecký průmysl, může se jednat o automobilový průmysl,“ uvedl Nižňanský.

Čeští manažeři a akcionáří mají chuť expandovat do zahraničí. Jejich zájem by mohl být ale mnohem větší. Obávají se ovšem velkého množství rizik, která z expanze na zahraniční trhy vyplývají. „V neposlední řadě náklady na expanzi vynaložené zrovna do regionu Asie nebo na Blízký východ jsou o řád vyšší, než ty na běžnou expanzi třeba v evropských zemích nebo v Evropské unii (EU),“ sdělil Nižňanský. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Alter Eko: Čína potřebuje západní inovace, Západ zase její kapitál Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

  2. BBC: Demokratický bojkot Trumpovy inaugurace roste

    Společnost ·

    Počet amerických Kongresmanů z řad demokratů, kteří budu bojkotovat inauguraci nového prezidenta Donalda Trumpa, vystoupal na 26. Mnozí z nich jako důvod uvedli nedávn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.