Alter Eko: Lidé se budou přesouvat z běžného internetu na anonymní alternativy

Digitalizace s sebou přináší spoustu bezpečnostních rizik a s nimi spojených regulací. Že jsou ale jakousi dvousečnou zbraní vysvětloval na rádiu Zet bezpečnostní konzultant ze společnosti AEC Martin Klubal. Rostoucí snaha států o oslabení šifer totiž půjde ruku v ruce s tím, že se lidé budou z kontrolovaného běžného internetu přesouvat na jeho anonymní alternativy. O budoucnosti kybernetické bezpečnosti Klubal hovořil v pořadu Alter Eko s Jánem Lalkou, partnerem ve forenzní agentuře Surveilligence.

Omezování soukromí vlád ve formě odposlechů a sledování internetových stop je v poslední době velkým tématem. Proti tomuto „velkému bratrovi“ se bojuje zejména prostřednictvím šifrování. „Hodně lidí šifruje. Vznikla tu alternativní síť Tor, což je něco jako obraz internetu. Je to šifrovaná, do značné míry anonymní síť a myslím si, že to je trend do budoucna. Lidé se budou přesouvat z běžného internetu, který je pod dozorem, na tyto alternativní internety, kde je dohled výrazně menší,“ řekl Klubal.

Vidina digitálního utečence bude ale i přes to iluzorní. „Už od narození jsme v databázi, máme rodný list atak pobně. Na ulici nás snímá několik kamer...Pokud jsem zaměstnanec a přesto chci žít jako digitální uprchlík, tak to mám zase stížené, protože seriózní zaměstnavatel mi nebude dávat peníze do ruky, ale bude mi je posílat na bankovní účet. K tomu potřebuji v bance předložit občanský průkaz. K tomu abych měl občanský průzkam jsem ve státní databázi,“ vysvětloval Klubal. I chytrý telefon v naší kapse snímá náš pohyb a dokonce i Facebook máme, přestože jsme si ho nezaložili. 

Největší hrozbu proto Klubal vidí ve zneužívání těchto informací. „Dnes se většina útoků zaměřuje na věci spojené s financemi. Nejde o slávu hackerů, ale čistě o peníze. Většina útoků cílí na internetové bankovnictví a jsou mnohem sofistikovanější,“ řekl s tím, že nejen proto by každý měl mít ve svém počítači antivirový program. I když nemáte totiž v počítači citlivé informace, nemůžete si být jistí, že skrze váš hacknutý počítač nerozesílá spam nebo dětská pronografie. I to budou podle Klubala důvody, proč se například budou lidé vracet k „hloupým“ zařízením, které nebudou připojeny k internetu nebo k těm, které nepodléhají velké míře dohledu.

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem dlouholetý bezpečnostní konzultant ze společnosti AEC Martin Klubal, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

Zdroj: Zet

Alter Eko: Lidé se budou přesouvat z běžného internetu na anonymní alternativy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

1. Jak se Airbus stal létající legendou

Byznys ·

Evropský výrobce letadel Airbus minulý měsíc překročil významný milník. Singapurským aerolinkám dodal své 10 000. letadlo. Je to o to impozantnější, když letos slaví j…

2. Kolik vědy se vejde do tří minut?

·

Věda potřebuje neustále nové talenty. Jednou z cest, jak pro ni mladé lidi nadchnout, je skrze její popularizaci. Prostředkem, který jde tomuto trendu naproti, jsou na…

3. BBC: Čína představila svou novou stíhačku J-20

Společnost ·

Čína poprvé veřejně představila svou novou stíhačku J-20. Stroj s dlouhým doletem a schopností vyhnout se radarům armáda představila na letecké show v jihočínském měst…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.