Alter Eko: Členství v EU je pro naši konkurenceschopnost zásadní, zaručuje prosperitu

Setrvání v Evropské unii (EU) je naprosto zásadní pro udržení konkurenceschopnosti České republiky. V pořadu Alter Eko to říká hlavní ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Česko prosperuje především ze zapojení do jednotného evropského trhu. Bez vazby na EU by Česko bylo podle Bureše výrazně chudším státem. Členství v evropském společenství je do budoucna zárukou prosperity. 

„V širším smyslu vnímám pozitivně tlak evropských institucí na kvalitu českých veřejných institucí. Věřím, že to napomáhá ve zlepšení institucionálního prostředí, ve kterém se pohybujeme,“ řekl Bureš na rádiu Zet.

I přesto ale Bureš nevnímá evropské instituce jako něco bezchybného. V rámci mnoha oblastí mají ovšem na Česko blahodárný vliv, protože zastávají funkce, na něž by zdejší instituce neměly kapacity.

Česko by se mělo podle Bureše v rámci EU více zapojit do řešení některých otázek. Je zapotřebí, aby hlas našich politiků byl více slyšet. Z toho pohledu totiž nečerpáme celkový potenciál, jenž členství v této instituci nabízí. Čeští politici si nedokáží ujasnit postoje, kterými se chtějí profilovat. Kvůli tomu se podle Bureše doslova „pohybujeme ode zdi ke zdi“. Maximálně požadujeme naprosto nerealistická přání, která se nedají realizovat.

Euro na druhé straně není podle slov Bureše od samého začátku dobře promyšleným projektem. V tuto chvíli naši zemi nic netlačí k tomu, abychom jej přijali za vlastní měnu. „Myslím si, že bychom měli hrát aktivnější roli v debatách o tom, jakou měnovou unii chceme mít. V delším horizontu si myslím, že by mělo být v našem zájmu do eurozóny vstoupit,“ uzavřel nicméně Bureš. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Členství v EU je pro naši konkurenceschopnost zásadní, zaručuje prosperitu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Česká exportní banka může po tureckém puči přijít o 12 miliard korun

  Byznys ·

  Po pokusu o puč v Turecku je ohrožena půjčka státní České exportní banky 12 miliard korun na stavbu turecké elektrárny Yunus Emre. Uvedl to server

  Clintonová je první ženou, která se stala americkou prezidentskou kandidátkou

  Společnost ·

  Hillary Clintonová se na konvenci demokratů ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany. Bývalou ministr…

 2. Česko příjme osm desítek syrských uprchlíků

  Společnost ·

  Česká republika v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Lidovým novinám (LN) to p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.