Alter Eko: Konečný účet za intervence se nikdy nedozvíme

Česká národní banka (ČNB) minulý týden oznámila, že celkově utratila za intervence 2 biliony a 48 milionů korun. Podle spolupracovníka Mezinárodního měnového fondu (MMF) a bývalého poradce Bankovní rady ČNB Jaromíra Hurníka se ale konečný účet nikdy nedozvíme. Řekl to hlavní ekonomce Raiffeisenbank Heleně Horské v pořadu Alter Eko. Konečné číslo je podle něj mnohem nižší. Muselo by se spočítat na základě toho, co by se dělo, kdyby ČNB nechala úrokové sazby na nule. Pokud by podle Hurníka ČNB neudržovala kurz koruny v blízkosti 27 korun za euro, tak by česká ekonomika čelila hlubší recesi.

Konečný účet za experiment české měnové politiky spojený s umělým oslabováním koruny vyšplhal na 76 miliard eur (více než 2 biliony korun). Stalo se tak poté, co ČNB za tyto peníze nakoupila devizy. Podle Hurníka nejde ovšem o účet za udržování kurzového závazku.

„Konečný účet se asi nikdy nedozvíme, protože by se musel spočítat na základě toho, co by se dělo, kdyby ČNB nic nedělala. Kdyby nechala úrokové sazby na nule. Určitě je ale pravda, že výše devizových rezerv je jeden z viditelných kamínků toho celkového účtu. Samozřejmě je to velmi vděčné téma. Celkový účet to určitě není. Ten bude velmi těžko spočitatelný,“ řekl Hurník na rádiu Zet s tím, že odhaduje, že bude ve finále menší.

Režim devizových intervencí podle Hurníka pomohl zamezit hlubší recesi a zbavil mnoho lidí problémů spojených s placením dluhů a hypoték.

„Do budoucna výše devizových rezerv může generovat pro ČNB určité problémy z hlediska jejího hospodaření. Za sebe bych řekl, že možná mohli nakoupit devizových rezerv poněkud méně, pokud by kurzový závazek proběhl trošku jinak,“ sdělil Hurník. Tím, že ČNB podle něj neudržela kurz 27 korun za euro na této hladině do doby, kdy cenová hladina v zemi kumulativně nevzrostla na úroveň kompatibilní s hladinou 27 korun, tak finanční trh očekával budoucí posílení kurzu. To se ale neshoduje s teoretickou literaturou profesora Svenssona.

Bankovní rada České národní banky oznámila konec devizových intervencí 7. dubna 2017. Guvernér ČNB Jiří Rusnok tehdy prohlásil, že koruna nyní musí najít rovnovážnou úroveň odrážející základní parametry české ekonomiky.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Konečný účet za intervence se nikdy nedozvíme Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Kampaň vodky Smirnoff si střílí z Trumpa

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump stále čelí obvinění z napojení na Rusko během listopadových voleb. Celou kauzu se přitom rozhodla využít světoznámá značka vodky Smirno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.