Alter Eko: Evropská unie je pojistkou před válkami, bez ní by došlo k ohrožení míru

Evropská unie má pro členské státy těžko vyčíslitelný význam. Státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař v rozhovoru s Luborem Lacinou z Mendelova evropského centra říká, že nejdůležitějším faktorem pro Evropu představuje mír. Pokud se totiž zaměříme na historii evropského kontinentu, tak války nebyly ničím neobvyklým. 

Evropská unie v této rovině vznikla důsledkem druhé světové války. Tato instituce se totiž měla zasloužit o to, aby se nic podobného již neopakovalo.

„To, že existují evropské instituce, že se premiéři a prezidenti potkávají pravidelně na jednáních a vedou trvalý dialog, tak vlastně znemožňuje do velké míry, aby některé konflikty byly řešeny vojensky,“ řekl Chmelař na rádiu Zet.

Z tohoto pohledu je důležitý si představit dopady představující absenci evropského společenství.

Chmelař jako příklad uvádí Ukrajinu. Skutečnost, že nepatřila ke členům EU a Severoatlantické aliance (NATO), způsobila pro Ukrajinu katastrofální důsledky. Bez EU by nebylo možné mír zdaleka tak hladce zajistit. 

 

Celý rozhovor s Luborem Lacinou a Alešem Chmelařem si můžete poslechnout v player výše.    

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: Evropská unie je pojistkou před válkami, bez ní by došlo k ohrožení míru Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Do KLDR odcestuje speciální vyslanec z Činy

  Společnost ·

  Do Severní Koreje odcestuje speciální vyslanec z Číny. Informaci ve středu přinesla státní agentura Nová Čína. Peking se dlouhodobě snaží nastolit diplomatické řešení …

 2. Zeman se v Rusku setká i s Gorbačovem a Medveděvem

  Společnost ·

  Česká hlava státu Miloš Zeman se během své návštěvy Ruska setká příští týden s bývalým sovětským prezidentem Michailem Gorbačovem. V Moskvě bude jednat také s ruským p…

 3. Trump ukončil své asijské turné. Jaké bylo?

  Společnost ·

  Severokorejská hrozba a obchodní vztahy s východoasijskými partnery byly nejvýš na seznamu priorit amerického prezidenta Donalda Trumpa při cestě po Asii, nejdelší běh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.