Alter Eko: „Evropa potřebuje racionální revoluci bez nacionalistických názorů,“ říká Zahradník

Vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách i rozhodnutí Velké Británie o vystoupení z Evropské unie poukazuje na určitý rozkol ve společnosti. Následující rok může přinést další zemětřesení způsobené vítězstvím populistických politiků v Německu, Itálii, Francii, Katalánsku i České republice. Evropa nyní potřebuje racionálně zvažovanou revoluci, která nemůže být postavena na nacionalistických názorech, říká v pořadu Alter Eko přední český ekonom Petr Zahradník. O této problematice hovořil s ekonomickým publicistou Romanem Chlupatým.

Podle Zahradníka je zcela zásadní, aby volby dopadly žádoucím a nedestruktivním způsobem. To na druhou stranu neznamená, že Evropa nepotřebuje patřičnou změnu. „O tom, že Evropa potřebuje revoluci, v současné době již nepochybuji. Mám pocit, že Evropa je jedna improvizovaná spontánnost, kde se šedesát let vytvářené struktury porušují a v podstatě žádné další nejsou jejími nástupci. Troufám si stále tvrdit, že přes výčet oněch událostí, které nás v nadcházejícím roce, roce a půl čekají, by revoluce měla být spíš racionálně zvažovaná, než aby byla v područí nacionalistických názorů,“ řekl Zahradník na rádiu Zet.

Revoluce by také neměla znamenat rozklad Evropské unie do původních 28 celků. To může podle Zahradníka Evropu způsobit mnohem zranitelnější, než doposud je. Jejím výsledkem musí být funkční celistvost Evropy.

Aktuální ekonomická otevřenost světa doprovázená globalizací a konkurenceschopností rozděluje svět na dvě části. Mezi tyto tábory se stále ve větší míře dostává určitá míra nevraživosti. Aby společnost nezažila prudký pád, tak je potřeba podle Zahradníka oběma dvěma skupinám naslouchat. „Dříve jsme žili v domnění, že žijeme v homogenní společnosti. Ono tomu tak ale není. Nyní se ukazuje, že heterogenita a možná názorová neslučitelnost se nějakou dobu skrývala a nyní vystoupala na povrch. Nyní je zapotřebí se velmi pečlivě zamyslet nad argumenty obou stran,“ uvedl Zahradník. 

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem docent Jan Hajný z Laboratoře bezpečnosti Vysokého učení technického v Brně, si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

  

Zdroj: Zet

 

 

Alter Eko: „Evropa potřebuje racionální revoluci bez nacionalistických názorů,“ říká Zahradník Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Škodu Kodiaq si už objednalo přes tisíc Čechů

    Byznys ·

    Zhruba měsíc po zahájení předprodeje si nové velké SUV Škody Auto pod názvem Kodiaq závazně objednalo více než jeden tisíc Čechů. Ti přitom ještě neměli možnost si vůz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.