reklama

Alter Eko: EU potřebuje nový typ lídrů, musí však být vůle na národních úrovních

V Evropské unii dochází k výrazným změnám. Starý řád se mění v něco nového. Nezpůsobuje to přitom pouze odchod Velké Británie z Unie, ale daleko více faktorů. Politický geograf vyučující na Karlově Univerzitě Michael Romancov v pořadu Alter Eko říká, že EU potřebuje nový typ lídrů. Ti přitom jsou v Evropě k dispozici. Otázkou podle jeho slov zůstává, zdali na národních úrovních bude vůle silné hráče pustit do řídících funkcí.

Další díly pořadu

„Podle mého názoru EU potřebuje nový typ lídrů. Myslím si, že v Evropě takoví lidé jsou. Chtěl bych jen připomenout, že jsme mohli mít Evropskou komisi, v jejíž čele by stál Tony Blair a jejímž ministrem zahraničí by byl Carl Bildt. To znamená, že je tady z čeho vybírat,“ řekl Romancov na rádiu Zet.

Celá konstrukce EU dostala posledními událostmi tvrdou ránu. Podle Romancova můžeme nyní doufat v to, že půjde o pozitivní otřes, jenž přinese celému systému přínosné změny. 

Evropská unie se bude muset ale nejprve vypořádat s negativními dopady, které bude mít na svědomí samotná ztráta členství vystoupení Spojeného království. EU tak přijde o 20 % celkové produkce, 11 % pracovní síly a 11 % příspěvků do rozpočtu EU. „Tato čísla přesně dokazují to, že Velká Británie je velkým trhem, který odchází z velkého seskupení. Samozřejmě Británie si už před mnoha desítkami let vymanila mnohé výjimky například z příspěvků do evropských fondů,“ uvedla v pořadu Alter Eko hlavní ekonomka Raiffeisen Bank Helena Horská.

V důsledku to znamená, že EU bude muset počítat s menším objemem ekonomiky a menším objemem peněz. Obyvatelé členských států si budou muset podle Horské uvědomit, že si nyní nemohou dovolit to, co bylo možné v minulosti. „Myslím si, že největší šok dostanou asi Francouzi. Ti podle mého názoru prosazují nejvíce byrokratickou část. Jde o více omezení a o více podpory. Němečtí politici budou moci naopak využít silnějších argumentů proti Francii ve prospěch omezování dotací nebo omezování podpory určitých sektorů. Především pak půjde o zemědělství,“ řekla Horská.

 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

 

 

Zdroj: Zet

 

Alter Eko: EU potřebuje nový typ lídrů, musí však být vůle na národních úrovních Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Bělorusko sníží nominální hodnotu peněz

    Byznys ·

    Z běloruských bankovek zmizí čtyři nuly. K takzvané denominaci se Bělorusko uchýlí kvůli vysoké inflaci a dopadům finanční krize v Rusku. K tomuto citlivému měnovému m…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.