Alter Eko: EU je pro Česko zásadní. Politiky v předvolební kampani ale nezajímá

Evropská unie je pro Českou republiku velice důležitá. Jsme na ní závislí totiž více, než téměř kterákoli jiná země Evropy. V pořadu Alter Eko to v rozhovoru s členem Evropského hospodářského sociálního výboru (EHSV) a ekonomem České spořitelny Petrem Zahradníkem řekl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy České republiky Radek Špicar. Z tohoto pohledu je důležité udržovat dobré vztahy a být aktivním členem v samotném jádru unie. 

Témata točící se kolem Evropské unie skutečně v předvolebních kampaních politických stran nejsou zahrnuty. Je to ale zarážející. Osmadvacítka totiž představuje pro Českou republiku velice důležité společenství.

„Česká republika je na Evropě více závislá, než-li téměř kterákoli jiná země Evropy. V našem zájmu je mít s eurozónou a Evropskou unií dobré vztahy a být v aktivním jádru, který udává směr, rychlost a podobu evropské integrace. V našem národním zájmu je, aby tomu tak bylo,“ řekl Špicar na rádiu Zet.

Situace v Česku je ale diametrálně odlišná. Řadíme se totiž mezi nejvíce euroskeptické státy. K tomuto odkazu se ve velké míře přidávají i samotné politické strany. V rámci veřejných debat se lze velice často setkat s myšlenkami, které se věnují minulosti. Konkrétně pak myšlence, že nám diktovala Vídeň, poté Berlín, následovala Moskva a dostali jsme se až k diktátu Bruselu.

V Evropské unii ale rozhodující slovo může patřit i samotné České republice. To by ale politici museli k celkové problematice přistupovat trochu jiným způsobem.

„Když víme, co chceme, když nebojujeme za nesmysly a dokážeme si vytvořit koalici s podobně nakloněnými státy, tak dokážeme převálcovat i větší hráče, kteří v Evropě jinak dominují,“ sdělil Špicar.

 

 

Celý rozhovor Petra Zahradníka s Radkem Špicarem si můžete poslechnout v player výše.    

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Zdroj: ZET

Alter Eko: EU je pro Česko zásadní. Politiky v předvolební kampani ale nezajímá Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Islámský stát přišel o syrskou Rakku

    Byznys ·

    Arabsko-kurdské milice SDF dobyly z rukou bojovníků teroristické organizace Islámský stát (IS) město Rakka. To v minulosti představovalo hlavní baštu IS v Sýrii. S odk…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.