Alter Eko: Čeští řemeslníci zaspali, musí se naučit instalaci chytré domácnosti

Asociace malých a středních podniků (AMSP) letošní rok vyhlásila Rokem řemesel. Snaží se tak běžným řemeslníkům představit takzvané Řemeslo 4.0. Ve zkratce jde o řemeslo budoucnosti. V pořadu Alter Eko o tom s publicistou a konzultantem Romanem Chlupatým hovořil předseda představenstva AMSP a generální ředitel skupiny Sindat Karel Havlíček. Podle něj čeští řemeslníci v tomto ohledu zaspávají. Starší a střední generace se s tímto fenoménem neztotožňuje. Měla by si dát ale pozor, protože mladší ročníky ji mohou velice rychle předběhnout. 

„Nedávno naše asociace udělala řemeslnou misi. Letošní rok děláme Rok řemesel s českými řemeslníky do německého Řezna. Tam jsme jim představili, jak bude vypadat takzvané Řemeslo 4.0. Spíš jsme to označili jako řemeslo budoucnosti,“ řekl Havlíček na rádiu Zet. Němečtí řemeslníci představili například práci na výškových objektech. Klempíři, kominíci nebo pokrývači ukázali používání dronů. Pomocí nich nejprve zmapují střechu a až poté jsou schopni se pustit do výškové práce. Využívání dronů v těchto oborech je ještě stále obrázkem budoucnosti.

Současným trendem je v Německu chytrá domácnost. Němečtí řemeslníci tak jsou podle Havlíčka ve větší míře schopni bez problémů nainstalovat prvky, které k tomuto novému fenoménu patří. Jde například o dálkově ovládané topení, na dálku ovládaný bezpečnostní systém, sledování kamerou atak dále. Čeští řemeslníci by si podle něj měli uvědomit, že toto patří do jejich pracovní náplně. Pokud tuto skutečnost budou ignorovat, tak se může za krátkou dobu stát, že jim ujede vlak a předjedou je mladší a s technologií spjaté generace.

„Udělali jsme velký průzkum právě v rámci Roku řemesel. Oslovili jsme asi tisíc respondentů. Část z nich byla mimo jiné právě z oblasti řemeslníků. Tato generace se s tím prostě nechce ztotožnit. Stále má raději konzervativní cesty, konzervativní nástroje a přístroje. Oni do určité míry respektují, že je to asi nemine, ale na druhou stranu se na to nepřipravují,“ uvedl Havlíček.

Nezájem a opomíjení nových technologií je nespornou výhodou pro mladší ročníky, kteří ruku v ruce s technologiemi vyrůstaly. Patnáctileté děti totiž podle Havlíčka využívají výpočetní techniku automaticky. Vnímají ji totiž za naprosto běžnou věc. Chtějí s ní pracovat i v budoucnosti a její využití vidí ve svém povolání. Současní řemeslníci by tak měli jít s dobou a neopomíjet důležité inovace, které není možné vyloučit ze současné doby, jež se pevně pojí k digitalizaci.  

 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Alter Eko: Čeští řemeslníci zaspali, musí se naučit instalaci chytré domácnosti Foto: pixabay.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.