Alter Eko: Česko se musí živit prodejem myšlenek, prvně je ale musí někdo vymyslet

Česká republika není zemí bohatou na nerostné suroviny. Bývalý prezident Microsoftu pro Evropu Jan Mühlfeit v pořadu Alter Eko říká, že naší doménou tak „musí být prodej myšlenek. Prvně je musí ale někdo vymyslet“. Ředitel pražského Gymnázia Jana Palacha Michal Musil zase uvedl, že problém je v řadách samotného učitelského sboru. Ve školství je totiž nedostatek fyziků a komplexně pak učitelů, kteří jsou schopni vyučovat technické obory.

Technologie jsou přitom tahounem současné ekonomiky. V blízké budoucnosti navíc hrozí podle Mühlfeita zánik až 45 % pracovních pozic. Z tohoto pohledu bychom se měli připravovat na demografické změny, které mohou uškodit především starším generacím. Musí se tak začít u celoživotního vzdělávání. Tuto problematiku ale podle Mühlfeita nikdo neřeší a zůstává tak i nadále někde mezi ministerstvem průmyslu, ministerstvem práce a sociálních věcí a ministerstvem školství.

Školství by bylo s ohledem na vyhlídky budoucí ekonomiky potřeba překopat kompletně od základů. Napomohla by tomu změna i smýšlení samotných učitelů, kteří se podle Musila dost často ohlížejí podobně jako politici pouze na svůj mandát. Neřeší tedy tak budoucnost. Mezery jsou především ale v kantorem vyučujících technické obory. 

„Dokonce už i na gymnáziích nám chybí někteří učitelé. Na fyzikáře na trhu nenarazíte. Už se objevují i problémy u učitelů matematiky. Je fajn, že se paní ministryně postarala o to, že se přidávají peníze učitelům. To nám ale určitě v dohledné době nevyřeší nedostatek těchto kantorů,“ řekl Musil.

Nit nemůže zůstat suchá ani na samotných studentech. U nich je zapotřebí zažehnout vášeň po technických oborech. Je nezbytné je ale vyvést ze současné pohodlnosti. Technické obory totiž jistě představují oproti těm humanitním náročnější vzdělávací program.

„Podívejme se na to globálně. Tomu se říká STEM education (Science, technology, engineering and mathematics - pozn. redakce). Evropa má patnáct procent z té kohorty studentů. Jde o patnáct procent technicky vzdělaných lidí. V Indii je to 30 procent a v Číně 45 %,“ sdělil Mühlfeit.

Inženýři jsou pro společnost nezbytní. V ekonomice je to podle Mühlfeita stejné jako v byznyse. „Peníze musíte dávat tam, kde chcete, aby to mělo nějaké výstupy,“ sdělil Mühlfeit.

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

O celém týmu Alter Eko se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Česko se musí živit prodejem myšlenek, prvně je ale musí někdo vymyslet Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA zabily šéfa Islámského státu Abú Saída

    Společnost ·

    Šéfa Islámského státu (IS) v Afghánistánu Abú Saída zabil v úterý americký vojenský úder, oznámil to v pátek Pentagon. Spolu s ním zemřeli i další členové této islamis…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.