Alter Eko: Čeká nás mohutné stěhování národů. Bylo by chybou se tomu bránit

Důsledky globálního oteplování vyženou lidi z jejich nehostinných domovů. Komplikace pojící se k nemožnosti vyprodukovat potravu povede k další vlně stěhování národů. V pořadu Alter Eko o tom v rozhovoru s hlavním ekonomem ČSOB Martinem Kupkou hovořil ekonom Tomáš Ježek. Podle jeho slov by bylo velkou chybou se nově příchozím bránit. Budou mít totiž „velký potenciál k obohacení nebo diverzifikaci našeho života“.

Migrační krize v minulých letech představovala jakousi předehru mnohem mohutnějších proudů, na něž se musí současná společnost připravit. Důvodem může být globální oteplování, ale i nekončící válečné konflikty. Jak se k problematice pojící se ke stěhování národů postavit?

„Bude problém ustát nebo vybalancovat tendenci k zachování hodnot, na jaké jsme zvyklí s tím, co přinesou nově příchozí. Hroznou chybou by bylo, se tomu bránit. Příchozí nebo noví obyvatelé totiž přinesou velký potenciál k obohacení nebo diverzifikaci našeho života,“ řekl Ježek na rádiu Zet.

Špatné by bylo naopak podle Ježka se před těmito příchozími obyvateli uzavírat. Společnost si na druhou stranu musí pečlivě střežit své hodnoty a najít mezi nimi a „stěhováním národů“ žádoucí rovnováhu. Na tom se bude odrážet budoucí vývoj pojící se k této situaci.

A na jakých hodnotách je vůbec postavena současná společnost? Podle Ježka jde o tradiční hodnoty, jež nám ochraňuje a opakovaně připomíná církev. „Jsme křesťanská civilizace a křesťanské civilizace se o to snaží a dělají to. Na to bych spoléhal. Mám pocit, že se jim dostává více a více sluchu. Hodně už lidi cítí, že je to pevný bod, který je ohrožen ztrátou, a proto to víc slyší,“ myslí si Ježek. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše. Dnešními účinkujícími byli:

Martin Kupka Hlavní ekonom ČSOB. Fanoušek historie a moderních technologií, šachu a hor. Věčný student a věrný stoupenec západní civilizace.
Tomáš Ježek Ekonom Tomáš Ježek

 

O celém týmu se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Čeká nás mohutné stěhování národů. Bylo by chybou se tomu bránit Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Ve Francii začalo první kolo prezidentských voleb

    Společnost ·

    Ve Francii začalo v neděli první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Za favorita …

  2. Trump zmírnil odpor k dohodě s EU o TTIP

    Byznys ·

    Americký prezident Donald Trump zmírnil svůj odpor vůči obchodnímu vyjednávání s Evropskou unií jako celkem, když pokusy o dohodu s jednotlivými členskými státy selhal…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.