Alter Eko: Do školství se akutně musí zakomponovat potřeba adaptace

Svět kolem nás se rychle mění. Na to bohužel dostatečně nereaguje český školský systém, který je už dlouhou dobu neměnný a z velké části založený na výuce faktů. Hledání alternativ a individuálních přístupů má přitom podle prorektora Vysoké školy podnikání a práva docenta Vladimíra Krajčíka, který v pořadu Alter Eko hovořil o školství s hlavní ekonomkou České bankovní asociace Evou Zamrazilovou, velkou budoucnost.

Téma pravidelného pořadu Alter Eko bylo i pro tentokrát konkurenceschopnost. Vzdělání je přitom podle Zamrazilové jejím hlavním stavebním kamenem. Systém školství ale podle ní vzhledem k rychle se měnícímu světu stagnuje. „Když se mění všechno, musí se v tom dynamickém prostředí měnit i školy,“ souhlasil s její kritikou prorektor Krajčík.

Oba se také obávají, že forma dnešního školství je stále založená na faktech a souvislosti se vytrácejí. „Přitom pro mě jako učitele by bylo mnohem důležitější, aby děti věděly, ne kdy přesně byla bitva na Bílé hoře, ale co k ní vedlo a co pro český národ znamenala,“ řekla Zamrazilová. Krajčík podotkl, že důvodem, proč tomu tak je, že fakta se lépe zkouší. „Dobrou cestou, jak nastolit chytré vzdělávání, je pracovat v týmu, naučit týmové role...Uniformita, která vede k jednotné státní maturitní zkoušce není to, co naše společnost potřebuje. Naopak musíme klást důraz na individualitu a na specifičnost,“ řekl. I proto by se podle něj nemělo dítě „trestat“ špatnou známkou, když k výsledku dojde vlastní cestou.

Schopnost adaptovat se a nacházet vlastní cesty totiž podle Zamrazilové mohou pak ocenit v zaměstnání i celkově ve svém budoucím životě, který před nimi stojí. Jeho ubírání je totiž velmi nejisté. K tomu, jak by se alternativní přístup dal praxi ve školství, uvedl Krajčík příklad fenoménu hry Pokémon GO.

„Ta má dva zajímavé výstupy. Jednak dostává nejen naše děti z místností do ulic, kde si nenásilně hrají a sbírají Pokémony, ale koneckonců také vytváří jakési týmy, sítě, vztahy. To si myslím, že je ten klasický alternativní přístup, který můžeme aplikovat i v našem školství. Takže ten školský příklad: pojďme vytvořit nějaké týmy, které řeší podnikatelské nápady nebo matematické příklady. Každý v týmu má svůj úkol, cíl, roli a může například připravit dobrou prezentaci,“ řekl na rádiu Zet.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Alter Eko: Do školství se akutně musí zakomponovat potřeba adaptace Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.