Alter Eko: Budoucnost evropské integrace v roce 2016

Nejen uprchlická krize letos odhaluje slabosti v ideji o „Spojených státech evropských“. Jaký bude evropský osud v nadcházejících letech? Otázku týkající se budoucnosti Evropské unie si v pořadu Alter Eko položili spoluzakladatel poradenské společnosti M.C.TRITON Luděk Pfeifer a vedoucí EU office České spořitelny Jan Jedlička.

O řecké ekonomické krizi, která zaměstnávala analytiky v celé první polovině letošního roku, se už skoro nemluví. Hlavní otázkou pro rok 2016, která ovšem začíná kvůli uprchlické krizi rezonovat už nyní, bude podle obou hostů pořadu Alter Eko budoucnost schengenského prostoru. 

Podle Jana Jedličky je schengenský prostor společenským symbolem Evropanů. „Pokud to zůstane pouze u Schengenu, tak to napáchá řekněme společenské škody. Speciálně my, občané České republiky a východního bloku, se nezbavíme toho dojmu, že jsme občané druhé kategorie,“ řekl Jedlička a dodal, že z byznysového hlediska je mnohem důležitější fungování vnitřního trhu. Ten by podle něj zrušení schengenského prostoru nemělo ohrozit. Pokud by ale vedle hraničních bariér začaly vznikat i bariéry obchodní, považoval by to Jedlička za větší problém.

Že se ve změnách evropské integrace jako první obětuje schengenský prostor, si myslí i Luděk Pfeifer. Podle něj ale takovýchto nepříliš příjemných změn bude více. „Dál si myslím, že se budou otevírat nůžky mezi tím, jak se bude vyvíjet byznys a veřejný sektor,“ řekl Pfeifer. Rozdíly budou však podle něj panovat i mezi názory napříč generacemi.

Pfeifer souhrnně zhodnotil nadcházející události negativně a upozornil, že bude ještě hůř. Problém vidí zejména v nepřipravenosti. „Myslím si, že Evropa nedokázala zavčasu a trefně reagovat na to, co krizového ji potkává. Zareagovat na příčiny, dobře je pojmenovat, jít po jejich odstraňování. Myslím si, že váhavost, polovičatost - možná třetinovost - už dopustila, že řada těch semínek, které Evropskou unii do budoucna poznamenají, už byla zaseta a klíčí, byť je nevidíme,“ myslí si Pfeifer

Jan Jedlička vidí situaci optimističtěji. Úplného zániku Evropské unie se neobává. „Ano, Evropa prochází krizovým obdobím. Nevím jestli je to ale zrovna úplně nejkrizovější období v evropské integraci. Situace je vážná, ale myslím si, že Evropa prokáže, že myšlenka blízkosti Evropanů v rámci kulturním, historickém a ekonomickém bude dále pokračovat. Jestli to bude v současné aktuální podobě za účasti všech 28 členských států, za účasti všech současných politik, včetně schengenské bezhraniční politiky, to ovšem nevím,“ řekl Jedlička.

 

 

Alter Eko je pravidelný magazín rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše. Všechny ostatní díly jsou k dispozici ZDE.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Budoucnost evropské integrace v roce 2016 Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.