Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější?

Bouřlivý rok 2016 se pomalu blíží ke konci. Svět během něj zažil hned několik nepříliš příjemných situací od zpomalování čínské ekonomiky přes nízké ceny ropy po rozhodnutí o odchodu Velké Británie z Evropské unie. „Chci věřit tomu, že rok 2017 bude z politického hlediska trochu klidnější, i když je tam řada výbušných věcí po cestě,“ říká v pořadu Alter Eko ekonom Poštovní spořitelny Jan Bureš. Právě o nich mluvil na rádiu Zet s generálním ředitelem Exportní garanční a pojišťovací společnosti (EGAP) Janem Procházkou.

Bude Donald Trump černou labutí?

Spojené státy americké si v listopadu zvolily svou novou hlavu státu. Jednou z hlavních otázek pro rok 2017 tedy zůstává, co politika nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa po lednu, kdy se chopí úřadu, přinese. Ačkoliv je politický nováček označován za nepředvídatelného, tak už jeho vítězství v republikánských primárkách bylo podle Bureše známo před dlouhou dobou. Možnost, že se stane prezidentem už tedy byla dávno na stole a trhy se na ni měly možnost připravit, takže by ekonom Poštovní spořitelny Trumpa za klasickou „černou labuť“ neoznačoval. „Je spíše otázkou, do jaké míry zůstane u rétoriky, do jaké míry se přetaví jeho předvolební rétorika ve skutečné činy,“ dodal s tím, že zatím působí například v zahraniční politice jako slon v porcelánu.

 

Budoucnost Evropy

To Evropu řada rozhodujících voleb v následujícím roce teprve čeká. Na začátku května bude známo jméno nového francouzského prezidenta. V Nizozemsku a Německu proběhnou parlamentní volby. Ve všech případech pak sílí popularita nacionalistických a populistických stran. Bureš ale nechce ztrácet optimismus. „Myslím si, že v řadě velkých ekonomik není ještě pozice mainstreamových hlavních stran tak slabá,“ uvedl.

Optimistický zůstává i ohledně tlaků na odchod z Evropské unie, kterým po brexitu hrozí hned několik politiků. Pro fungování Evropy podle něj je stále prostor. „Určitě je ale třeba zbrzdit integrační proces v některých oblastech. Myslím tím například tvorbu jednotné hospodářské a měnové unie, která směřuje k fiskální unii, větší standardizaci řady věcí na jednotném trhu. Tam si myslím, že je cesta v tuto chvíli uzavřená,“ řekl.

 

Čtvrtá průmyslová revoluce

I pro nadcházející rok zůstane velkým tématem příchod takzvané čtvrté průmyslové revoluce a tedy i digitalizace a robotizace. Podle Bureše se během ní je třeba připravit na zostření konkurence. „Je to něco, co přispívá k tomu, že úspěšní jsou ještě úspěšnější a ti méně úspěšní mají více problémů,“ řekl s tím, že to nemusí mít negativní význam. Právě to totiž může podle něj přinést do řady oblastí větší efektivitu a pokrok.

O tom, že může čtvrtá průmyslová revoluce přinést i problémy ale Bureš skoro nepochybuje. „Nedivil bych se tomu, kdyby v řadě zemí proti průmyslové revoluci číslo čtyři brzy vznikl přímý nebo nepřímý odpor, co bere práci a znesnadňuje pozici jednotlivce v dané společnosti,“ uvedl. Tento scénář pak podle něj může nastat zejména v zemích, které nemají tradici knowhow v průmyslu nebo jiných sektorech a konkurují čistě jen pracovní silou.

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Bude rok 2017 klidnější? Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Basketbal pomáhá Nike na nohy

    Byznys ·

    Přední výrobce sportovního oblečení Nike vykázal lepší než očekávané zisky. K lepším výsledkům pomohlo zejména oživení oživení basketbalového byznysu firmy. Čtvrtletní…

  2. Kuba se dočká internetového připojení

    Společnost ·

    Kubánská vláda oznámila, že v havanských soukromých domech umožní dvouměsíční zkušební režim internetového připojení. Státem vedená telekomunikační společnost ETECSA p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.