Alter Eko: Brexit Čechy nevzrušuje, Británie je pro ně příliš vzdálená

Velká Británie netrpělivě vyhlíží 23. červen, kdy dojde ke klíčovému referendu o setrvání země v EU. Lékař, psychiatr a psycholog Jan Cimický v pořadu Alter Eko řekl, že Čechy situace kolem toho příliš nevzrušuje. Británie je v jejich očích totiž příliš vzdálená. 

„Do určité míry je to nevzrušuje a nepřináší jim to vnitřní potíže, že by nad tím příliš uvažovali. Možná hraje roli i to, že jsme v poslední době svědky toho, že média některé věci výrazně zveličují,“ řekl Cimický na rádiu Zet.

Odchod Velké Británie z EU by byl podle Cimického tendencí, kterou zažilo při svém rozpadu Československo. Stejnou situaci pociťuje pak i například Belgie, kde Vlámové a Valoni uvažují o tom, že by jim mohlo být samostatně lépe. Rozpad zaznamenala i Jugoslávie.

„Ta soustředivá tendence, kdy se vlastně Evropa snaží rozšířit tím, že přibírá další a další členské státy, může vést k určitému pocitu. Jde o to, že si do dlaně vezme příliš mnoho kuliček a ony z té dlaně postupně vypadávají,“ sdělil Cimický.

Nespokojenost vychází z toho, že dochází například ke zdražování a k reformám, jež jsou v neprospěch jedince. Lidé pak budou nespokojení, Francouzi půjdou do stávek a Češi budou nadávat v hospodách. Tato průměrná míra spokojenosti a nespokojenosti se odrazí ve volebních výsledcích, které mohou podle Cimického na území Evropy přinést zásadní změny.

 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Brexit Čechy nevzrušuje, Británie je pro ně příliš vzdálená Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Reorganizace policie se odloží o měsíc

  Společnost ·

  Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

 2. Prolamování ledů: Erdogan napsal dopis Putinovi

  Společnost ·

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan napsal svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi dopis, ve kterém vyjadřuje naději na zlepšení vzájemných vztahů. Médiím to řek…

 3. Zdeněk Altner volá po rozpuštění ČSSD

  Společnost ·

  Bývalý advokát Zdeněk Altner podal kvůli sporu s ČSSD podnět k rozpuštění či pozastavení činnosti strany. Svůj dopis adresoval vládě, po níž požaduje, aby jeho případ …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.