Alter Eko: Aby se český průmysl dostal na výsluní, potřebuje stabilní fungování státní správy

Česko se zpravidla pohybuje v první polovině žebříčků světových ekonomik. Může být na tom ale o poznání lépe. Brzdí jej totiž česká státní správa a častá změna úředníků. Komplikaci pro české podnikatele přináší rovněž častá změna zákonů. V pořadu Alter Eko o tom hovořil statistik, ekonom a rektor Vysoké školy ekonomické v Praze Richard Hindls s prezidentem Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských vztahů Janem Wiesnerem.

Podle žebříčku IMD je Česko ekonomicky na 27. místě z 61 hodnocených zemí. Světové ekonomické fórum zhruba s dvojnásobně vyšším počtem hodnocených zemí umístilo Česko na 37. pozici.

Česká republika by na tom mohla být ale o poznání lépe. Časté změny ve státní správě totiž přinášejí komplikace do podnikatelského prostředí. Problémy pak mají i významné průmyslové podniky. Špatné hodnocení státní správy nezdůrazňuje pouze Jan Wiesner, ale podle jeho slov i čeští podnikatelé nebo i čelní představitelé průmyslu.

„Bohužel časté střídání na různých ministerstvech spojené se střídáním i celého aparátu, protože každý ministr si přinese i své lidi, kteří poté jsou v čelních funkcích, aniž by tomu rozuměli nebo měli odbornost, zanechává ovoce, které je v současné době na talíři,“ řekl Wiesner na rádiu Zet.

Podle Wiesnera pak nestačí na realizování věcí ani čtyřleté funkční období. Na projekty je totiž patřičné vynaložit větší přípravu. Samotná realizace staveb může trvat i osm nebo dvanáct let. Je zapotřebí, aby ve vládě působili stabilní lidé a úředníci, kteří vědí, co mají dělat.

„Podle nás by měl být vždy prioritní průmysl, rozvoj průmyslu a toho, v čem jsme byli vždy dobří a na světě vždy uznávaní. K tomu se samozřejmě pojí i další otázky, které na to mají vliv. To znamená od školství, od vědy výzkumu a inovací a všech záležitostí, které jsou nezbytně nutné a které podmiňují to, abychom na tom světovém žebříčku byli někde nahoře,“ sdělil Wiesner. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Aby se český průmysl dostal na výsluní, potřebuje stabilní fungování státní správy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.