Žalobkyně opět navrhla pro Ztohoven podmíněné tresty

Státní zástupkyně ve středu pro členy skupiny Ztohoven navrhla znovu podmíněné tresty. Chce také, aby nahradili asi 88 000 korun za rozstříhanou standartu a poškozenou střechu. Zmocněnec Hradu Marek Nespala požaduje kromě náhrady majetkové újmy přes 300 tisíc korun za újmu nemajetkovou. Podle zástupce umělců Michala Pokorného nebylo vyvěšení trestným činem a šlo o svobodný projev.

Pro Filipa Crháka a Matěje Hájka navrhla žalobkyně Zuzana Beňová podmínky v délce šest až osm měsíců se zkušební dobou na rok a půl. Davidu Honsovi by podle ní měl soud uložit delší zkušební dobu kvůli jeho předchozím prohřeškům. Umělci by také podle Beňové měli nahradit škodu, kterou způsobili, a také zaplatit pokutu 10 000 korun.

S tím souhlasí i zástupce Hradu Nespala. Kromě náhrady škody požaduje přes 300 000 korun za „hanebný zásah, kterým došlo k narušení práv České republiky“.

Podle obhájce umělců Pokorného by čin vůbec neměl řešit trestní soud. „Jednání obžalovaných bylo svým způsobem ojedinělé, důvody této ojedinělosti jsem tu několikrát připomínal - byl způsob, jakým je vykonáván úřad prezidenta republiky,“ řekl. Dodal, že každý z občanů má podle něj právo se vyjadřovat k tomu, jak je veřejný úřad vykonáván. Podle jeho názoru nemohlo jít o trestný čin. „To je buď jednání, které je ve své podstatě zlé, nebo opomenutí, které zlé jednání umožní. Tak tomu v daném případě nebylo,“ řekl.

Umělci standartu za trenýrky vyměnili na podzim 2015. Chtěli tak protestovat proti politice prezidenta Miloše Zemana. Později skupina oznámila, že standartu rozstříhala a rozdala lidem.

 

 

Zdroj: ČTK

Žalobkyně opět navrhla pro Ztohoven podmíněné tresty Foto: ČTK/PR/Ztohoven

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.