Alibaba kupuje podíl v čínském výrobci smartphonů Meizu

Čínský internetový prodejce Alibaba koupí za 590 milionů dolarů blíže nespecifikovaný menšinový podíl v malém čínském výrobci chytrých telefonů Meizu. Obě firmy to uvedly v dnešním sdělení. Jedna z největších firem světového internetového prodeje si tím chce otestovat možnosti expanze svého vlastního operačního systému pro mobilní telefony na silně konkurenčním čínském trhu, napsala agentura Reuters.

Podíl Meizu na čínském trhu smarthponů podle odhadů analytiků nedosahuje ani dvou procent. Je tedy daleko za dalšími domácími značkami Xiaomi, Huawei nebo Lenovo, které mají spolu s jihokorejským Samsungem a americkým Applem na čínském trhu podíl kolem 60 procent. Firma v rámci spolupráce s internetovým prodejcem získá přístup k jeho prodejním kanálům a dalším zdrojům. Za to vybaví své přístroje operačním systémem Alibaby.

Podle analytiků je investice Alibaby do nejistého experimentu příliš nákladná. "Dalo by se říct, že utratí 590 milionů USD za trochu experimentování a uvidí, jak to dopadne - to je dost drahý experiment, že?" řekl analytik Michael Clendenin z firmy RedTech Advisors.

Meizu v předešlých letech prodávala několik set tisíc přístrojů ročně, v posledním čtvrtletí loňského roku ale zvýšila odbyt ke dvěma milionům kusů. Nyní se ale bude zřejmě muset vyrovnávat s poklesem domácího prodeje. Na největším světovém trhu smartphonů se už loni prodej těchto přístrojů snížil na 389 milionů ze 423 milionů kusů v roce 2013, uvádějí údaje čínského ministerstva průmyslu a informačních technologií.

Alibaba kupuje podíl v čínském výrobci smartphonů Meizu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Standard & Poor's zhoršila Řecku rating

    Byznys ·

    Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) dnes zhoršila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na známku B minus. Sražení ratingu hlouběji do spek…

  2. Daimler v lednu prodal rekordní počet Mercedesů

    Byznys ·

    Německý automobilový koncern Daimler v lednu zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz o téměř 14 procent na rekordních 125 865 vozů. Daimler uvedl, že prodej…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.