Akvaristika není jen o výběru rybiček, důležitější je biotop

Akvaristika se oproti letům minulým posunula trochu dál. Nyní by si člověk neměl vybírat ryby podle barviček. Důležitý je biotop – tedy prostředí, ve kterém ryby žijí. Zvolení správného akvária a skupiny ryb je důležité i pro samotného akvaristu. Určitě mu totiž neudělá radost, kdy se začnou požírat. Na rádiu Zet o této problematice hovořil zakladatel Revolutionary Aquarium System Tomáš Macháček.

Jak vznikl nápad budovat akvária?

Tomu podnikání předcházel i osobní koníček. Akvaristika je od mala mým největším koníčkem. V podstatě na vysoké škole to přerostlo v nějaké hobby podnikání a po vysoké škole k nějakému byznysu.

Kdo jsou zákazníci – fyzické osoby, velké firmy?

Zabýváme se akvárii na míru. Zároveň k nim nabízíme plný servis. Takže chceme, aby si to akvárium pořídil kdokoli a nemusí být akvaristou.

Jaké jsou trendy v akvaristice?

Ono je to tak, že historicky se kupovali akvária v zoo shopech nebo pet centrech. Tam si zákazník akvarista vybíral z osvětlení, filtrů, toho vzduchovacícho motůrku, vybral si i jednotlivé ryby. Podnikání máme založené na tom, že nabízíme akvária na míru. Akvaristika jako celek šla trochu dál. Dnes si už vybíráte, jestli chcete mít doma amazonský biotop, jestli chcete mít ryby, které jsou z afrického kontinentu ze třech velkých jezer. Zároveň jestli vás láká přírodní akvaristika nebo mořská a i ta je poté dále rozdělena. Takže to není jen, že si vyberete techniku a rybičky si složíte ze všech různých koutů světa, ale už je snaha to posunout dál.

 Zdroj: Akvária na míru / YouTube

Co byste mi doporučil, kdybych si jako laik chtěla pořídit akvárium?

Děláme to tak, že vybereme nejdřív interiér nebo to, co se vám líbí. K tomu následně připravíme technologii a i prostor, který jste schopna v interiéru tomu akváriu dát. Jestli vybrat sladkovodní nebo mořské akvárium záleží bohužel i na investici, kterou jste ochotna do toho akvária dát. Mořská akvaristika je oproti sladkovodní obecně finančně. Nejčastější požadavek od zákazníka vzniká z toho interiéru nebo prostoru, který je ochoten tomu akváriu vyčlenit. Snažíme se mu poté ukázat, jak by bylo vhodné akvárium udělat. Zároveň by bylo vhodné si to akvárium připravit správně, protože se bude dlouhodobě servisovat. Ryby se poté musí v akváriu cítit spokojeně. Nejčastější přání jsou na sladkovodní akvaristiku s tím, že roste zájem i o mořskou akvaristiku. Je to dáno tou technologií, která se stále posouvá výš a výš a dělá i z mořského akvária méně údržbové.


Co znamená pojem aquascaper?

Aquascaper je v podstatě takový zahradní krajinář akvarista. Ten pojem vyšel z Japonska, kde zhruba před dvaceti lety založil firmu Takashi Amano, což je známý fotograf, který se baví akvaristikou a akvária jsou postavena na tom, že máte v přírodě nějaký koutek, který se vám líbí a vy ho přenesete pomocí speciální techniky a rostlinek pod tu vodu. Výsledkem by mělo být to, že se díváte do akvária a evokuje to ve vás pohled do krajiny a krásné přírody.

Co je to medůzárium?

Medůzárium je akvárium, které je typicky dělané pro jednoho živočicha. Jednak to jsou právě medúzy. Oni potřebují levitovat v tom prostoru a to akvárium je typicky pro to připravené, proto není možné kombinovat medúzu s čímkoli jiným.

Jaké jsou trendy v technologiích?

Ono je to tak, že jsme to na technologii stavěli i hodně ze začátku. Proto jsme si začali techniku sami vyvíjet. V té běžné akvaristice, kde si zákazník zajde koupit něco do toho zoo shopu, tak si vybírá z malých nedostatečných filtrů, z nedostatečného osvětlení. Je to hodně mířeno na cenu. My to máme trochu obráceně. Tu techniku jsme brali a inspirovali se i z například čističky odpadních vod, bazénářství, jezírkařiny, kde je technologie lepší, protože je stavěna na větší objemy vody. Byla to jakási inspirace a dnes si technologii připravujeme sami a využíváme ji pro akvária, která stavíme.

Jaké jsou nejčastěji požadované druhy ryb?

Ono by jich bylo hodně. Takto se rybičky i do akvária dříve vybírali, že jste přišli do akvaristiky a vybírali jste si je pohledem a zrakem. My to máme tak, že akvária stavíme co nejvíce biotopově, tak aby ty ryby šly k sobě. Takže máme připravené takové funkční sety, které zákazníkovi ukazujeme a snažíme se ho co nejvíce tlačit do toho, aby to akvárium i vnitřek trochu nechal na nás. Vybral si nějaké základní barvy, které se mu líbí, ale zbytek byl postavený funkčně hlavně pro to akvárium. Aby to dlouhodobě fungovalo. Jedině tak to může přinést radost z akvaristiky. Pokud jedna ryba žere druhou a nefungují v tom akváriu, tak to úplně kazí efekt.

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru se zakladatelem Revolutionary Aquarium System Tomášem Macháčkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

· Zdroj: Revolutionary Aquarium System

· Zdroj: Revolutionary Aquarium System

· Zdroj: Revolutionary Aquarium System

· Zdroj: Revolutionary Aquarium System

· Zdroj: Revolutionary Aquarium System

Akvaristika není jen o výběru rybiček, důležitější je biotop Foto: Revolutionary Aquarium System

reklama

Další články

 1. Trump omezuje vstup do USA dalším zemím

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump přijímá nová protiimigrační opatření, zahrnující nově tři další státy. Zákaz cestovat do Spojených států se tak podle tiskových agentur…

 2. Vláda ČR se dnes pochválí

  Společnost ·

  Zrušení druhého pilíře důchodového systému, poplatků za recept na léky a u lékaře, přijetí zákona o státní službě nebo zvyšování platů a minimální mzdy zařadí vláda pr…

 3. Trump se hádá se sportovci, hvězdy ho bojkotují

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech stal terčem kritiky slavných sportovců, které se vulgárním způsobem snažil přimět, aby stáli při hymně USA. Proti…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.