Akcie v USA posílily díky růstu cen ropy a dobrým výsledkům Facebooku

Americké akciové trhy i přes původní mírné ztráty v závěru včerejšího obchodního dne posílily. Na růstu se podepsaly pozitivní výsledky Facebooku ze středečního večera, díky nimž rostly i akcie ostatních technologických společností. Vzrůstající cena ropy zase táhla nahoru akcie v energetice. Dolar na devizových trzích oslaboval.

Dow Jonesův index v závěru obchodování stoupl o 0,78 procenta na 16 069,03 bodu. Širší index S&P 500 zpevnil o 0,54 procenta na 1893,18 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite uzavřel na 4506,68 bodu se ziskem 0,86 procenta.

Akcie americké společnost Facebook stouply o 15,5 procenta. Provozovatel největší světové sociální sítě totiž ve středu večer oznámil nárůst tržeb ve čtvrtém čtvrtletí o 52 procent na 5,84 miliardy dolarů, tedy více, než se čekalo.

Nečekaně dobré kvartální výsledky Facebooku pomohly včera k růstu také akciím jiných technologických firem, které jako celek vykazovaly nárůst zhruba o 1,6 procenta.

Cenné papíry firem působících v oblasti energetiky přidávaly před koncem obchodování zhruba 2,6 procenta. Pomohl jim včerejší více než tříprocentní nárůst cen americké ropy. Cena severomořské ropy Brent stoupla o více než osm procent díky spekulacím, že Saúdská Arábie a další státy ropného kartelu OPEC by mohly snížit produkci ropy, aby pomohly jejím cenám k růstu.

Dolar na devizových trzích klesal a k euru sestoupil až na týdenní minimum. Americkou měnu srazily nečekaně špatné údaje o zakázkách na americké zboží trvalé spotřeby. Data posílila názor, že ekonomika USA kvůli horší zahraniční poptávce zpomalila růst. Euro k dolaru před koncem obchodování v New Yorku přidávalo 0,4 procenta na 1,0944 dolaru. Dolarový index, který měří výkonnost dolaru ke koši šesti zahraničních měn, sestoupil na nejnižší hodnotu za dva týdny; naposledy ztrácel 0,4 procenta na 98,547 bodu.

 

 

Zdroj: ČTK

Akcie v USA posílily díky růstu cen ropy a dobrým výsledkům Facebooku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.