Akcie v USA posílily, Apple se vyšplhal na nové maximum

Americké akcie ve čtvrtek posílily. Stalo se tak díky tomu, že údaje o dubnovém vývoji inflace ve Spojených státech zmírnily obavy, že americká centrální banka (Fed) přikročí k rychlejšímu zvyšování úrokových sazeb. Cena akcií technologického gigantu Apple vystoupila až na nové rekordní maximum.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si ve čtvrtek připsal 0,80 procenta a obchodování uzavřel na 24 739,53 bodu. Širší index S&P 500 vzrostl o 0,94 procenta na 2723,07 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,89 procenta na 7404,97 bodu.

Americké ministerstvo práce ve čtvrtek oznámilo, že spotřebitelské ceny v USA se v dubnu meziměsíčně zvýšily o 0,2 procenta po březnovém poklesu o 0,1 procenta. Růst však zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 0,3 procenta.

„Inflace se nachází na úrovni, která není příliš alarmující,“ uvedl obchodník Mark Kepner ze společnosti Themis Trading. „Nastala tu úleva, že Fed nebude muset postupovat příliš rychle,“ dodal. Fed v březnu zvýšil základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,50 až 1,75 procenta. Signalizoval také, že letos zvýší základní úrok ještě minimálně dvakrát.

Údaje o dubnové inflaci měly negativní vliv na kurz dolaru, pro který by byl rychlejší růst úroků ve Spojených státech příznivý. Euro tak vůči dolaru v závěru obchodování v New Yorku vykazovalo nárůst o zhruba 0,6 procenta na 1,1920 USD.

Britská libra ale k dolaru sestoupila až na čtyřměsíční minimum 1,3460 USD. Britská centrální banka ve čtvrtek podle očekávání ponechala úrokové sazby beze změn, snížila však odhad hospodářského růstu a inflace na letošní i příští rok.

 

 

Zdroj: ČTK

Akcie v USA posílily, Apple se vyšplhal na nové maximum Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nezaměstnanost se bude i nadále snižovat

    Byznys ·

    Počet nezaměstnaných se má v následujících měsících podle analytiků oslovených nadále snižovat. Někteří nevylučují její pokles až pod tříprocentní hranici. Zároveň s t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.