Akcie v USA klesly kvůli Applu, obavy z brexitu nezmizely

Americké akcie po čtvrtečním nárůstu včera znovu klesly a ztrátu utrpěly i za celý týden. Hlavní akciové indexy včera srážely akcie Applu, který zabředl do patentového sporu v Číně. Investoři se mezitím připravovali na blížící se referendum o setrvání Británie v Evropské unii. Libra včera vůči americkému dolaru přidala více než jedno procento.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, včera ztratil 0,33 procenta na 17 674,14 bodu. Širší index S&P 500 odepsal rovněž 0,33 procenta na 2071,21 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 0,92 procenta na 4800,34 bodu.

Nervozitu na světových finančních trzích v poslední době vyvolává možnost, že Britové se v referendu příští čtvrtek rozhodnou pro odchod své země z osmadvacítky (takzvaný brexit). Americké akciové trhy klesaly až do čtvrtka pět dní v řadě. Včera na tuto šňůru navázaly a ztrátu utrpěly i za celý týden.

Dow Jones za posledních pět dní odepsal 1,1 procenta, S&P 500 ztratil 1,2 procenta a index Nasdaq se za celý týden propadl o 1,9 procenta.

„Ochota riskovat se snížila“ kvůli možnému hlasování pro brexit, uvedl podle agentury Reuters šéf investiční strategie ve společnosti UBS Wealth Management Americas Jeremy Zirin.

Akcie výrobce elektroniky Apple klesly v závěru obchodování o 2,3 procenta procenta. Pekingští regulátoři uvedli, že vzhled jeho telefonů iPhone 6 a 6 Plus porušuje patent držený čínskou firmou a zakázali jejich prodej v Pekingu. Apple se ale odvolala a tvrdí, že tyto telefony jsou v Číně nadále v prodeji.

Libra, která kvůli obavám z dopadů případného brexitu na britskou, potažmo světovou ekonomiku v uplynulé době klesala, se včera vyšplhala vůči dolaru až na týdenní maximum 1,4387 USD. Před koncem newyorského obchodování přidávala zhruba jedno procento na 1,4350 USD. Obchodníci zvažovali, zda by čtvrteční vražda britské poslankyně Jo Coxové, stoupenkyně setrvání země v EU, mohla ovlivnit veřejné mínění, které se podle nedávných průzkumů přiklánělo spíše k brexitu.

 

 

Zdroj: ČTK

Akcie v USA klesly kvůli Applu, obavy z brexitu nezmizely Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Pět nejutajovanějších jednotek vojenské historie

    Společnost ·

    Největší výhodou ve válce je utajení. V některých případech je dobré své elitní vojáky udržet v tajnosti před nepřítelem a veřejností. Internetový magazín Business Ins…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.