Airbus chce vydat první autonomní elektroletoun, představil jeho nákresy

Evropský výrobce letadel Airbus opatrnými krůčky zveřejňuje informace o ambiciózním projektu ze Silicon Valley nazývaném Vahana. Jde o bezpilotní elektrické letadlo, které je určené pro osobní dopravu. Letadlo je schopné přepravit jednoho pasažéra a pro svůj vzlet nepotřebuje rozletovou dráhu. Je schopné totiž vzletět kolmo. Airbus se chce stát první firmou, která vydá první certifikovaný autonomní elektroletoun. O tomto ambiciózním plánu informoval zpravodajský portál CNN. 

Airbus sdílel o nové vizi dopravy útržkovité informace. V nedávné době ovšem na svém blogu zveřejnil obrázky nového letounu. Jde o první poznatky, které vůbec poprvé ukazují koncepční ztvárnění tohoto letadla.

Výkresy znázorňují letoun, který může vzlétnout a přistát svisle. Nepotřebuje tak vzletovou dráhu. Do vyklápějící se kabiny se vejde jeden cestující. Pro lidi, kteří pospíchají do práce nebo na důležitou schůzku, může jít v budoucnu o zásadní inovaci. Člověk totiž může ušetřit drahocenný čas, který by jinak trávil v nekonečných kolonách.

Největší konkurent amerického Boeingu je známý především pro své dvoupatrové dopravní giganty A380. Zároveň ale investuje značné finanční prostředky do budoucnosti. Nyní podle serveru CNN využívá výhody v omezenosti startupových společností. Ty totiž nemají dostatek financí a ani potřebné zkušenosti s vývojem letadel.

Airbus vyvíjí koncept Vahana prostřednictvím nové divize A3. Ta letos začala oficiálně pracovat na projektu v americkém San Jose. Letecká společnost vložila do divize 150 milionů dolarů. Jde přitom o první investici, kterou společnost do ambiciózního projektu vložila.

Zdroj: Airbus / CNN

„Letoun na jehož vývoji pracujeme, nepotřebuje dráhu a je samořiditelný. Je schopný automaticky rozpoznat překážky a vyhýbat se jim i ostatním letadlům,“ řekl výkonný ředitel divize A3 Rodin Lyasoff. „Je navržen tak, aby přepravil jednoho pasažéra nebo náklad. Cílíme na to, abychom z něj učinili první certifikovaný autonomní letoun,“ dodal.

Lyasoff doufá, že nový stroj bude letuschopný do konce roku 2017. Do prodeje by se mohl pak dostat do roku 2020.

Problémem zavedení takovéhoto letounu do provozu mohou být překážky týkající se zavedených standardů, které nejsou pro autonomní elektroletadla nastaveny. Detailněji jde o problematiku spojenou s legislativou týkající se letového provozu.

Airbus není podle CNN jedinou společností, která prozkoumává nové možnosti letecké mobility. Výrobci automobilů Toyota a Honda se snaží proniknout do letectví. Honda v roce 2015 představila svůj první soukromý tryskáč. Stalo se tak po třiceti letech usilovné práce na vývoje letecké techniky.

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Airbus chce vydat první autonomní elektroletoun, představil jeho nákresy Foto: Airbus / CNN

reklama

Další články

  1. Kolumbie letos zabavila rekordních 300 tun kokainu

    Společnost ·

    Kolumbijským bezpečnostním složkám se letos již podařilo zabavit rekordních 300 tun kokainu. Hodnota zabavené drogy by na černém trhu činila zhruba devět miliard dolar…

  2. Zeman by měl podle Sobotky Bradyho vyznamenat

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman by se měl podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) zachovat jako státník a vyznamenat Jiřího Bradyho. Jinak bude z letošního 28. října festival hr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.