Airbnb stále častěji nalézá oblibu u seniorů

Aplikaci sdíleného ubytování Airbnb si nachází stále častěji oblib u seniorů. Jde přitom jak o cestovatele, tak i o samotné hostitele. Počet rezervací českých uživatelů Airbnb ve věku nad 60 let oproti loňsku stoupl o 96 %. Celkově jde o téměř 4000 rezervací za posledních 12 měsíců. Na základě celosvětových statistik firmy se počet rezervací seniorů zvýšil o 64 procent. Údaje vycházejí i informací společnosti.

Senioři si stále častěji pronajímají tímto způsobem své nemovitosti. Ve Francii již dosahuje podíl lidí starších 60 let na celkovém počtu ubytovatelů 15 procent. Nejvíce nabídek je v Evropě právě ve francouzských turistických destinacích, jako jsou Cannes, Avignon či Aix-en-Provence. V ČR je tento podíl zatím výrazně pod deset procent.

Skoro polovina (45 %) seniorů uvádí, že sdílení ubytování a z toho vyplývající příjmy jim umožňují zůstat v jejich domě i po odchodu do penze. Čtvrtině tento příjem umožnil vyhnout se soudnímu vystěhování či zabavení domu bankou. Průměrný výdělek u této skupiny v Evropě dosahuje téměř 3000 euro ročně.

Senioři tvoří již v průměru téměř čtvrtinu klientů tuzemských cestovních kanceláří a jejich podíl každý rok pomalu roste. Starší lidé více poptávají poznávací zájezdy a často cestují mimo hlavní sezonu. Zvyšuje se i počet seniorů, kteří jedou na dovolenou sami.

„Podíl této kategorie klientů cestovních kanceláří se pohybuje v průměru mezi 20 a 25 procenty,“ uvedl nedávno Stanislav Zíma z Asociace cestovních kanceláří. Například CK Firo-tour uvádí, že klienti starší 55 let tvoří již zhruba 40 procent zákazníků.

Podle nedávné studie poradenské společnosti Savills právě demografický vývoj zásadně ovlivní způsob cestování a trávení dovolené v příštích deseti letech. Vzrůstá totiž počet turistů v důchodovém věku z EU, Asie a Blízkého východu. „Budou mít chuť si užívat, trávit aktivní a zážitkovou dovolenou, budou chtít vystoupit ze zaběhnutých kolejí. Stejné zážitky vyhledávají mladí turisté, je tedy zřejmé, že v roce 2030 budou stejná místa navštěvovat lidé všech generací,“ uvádí dokument.

Počet zahraničních hostů, kteří se v Česku ubytovali prostřednictvím aplikace Airbnb, se loni meziročně zvýšil o 59 procent na 710 000. Průměrná délka pobytu dosáhla tři dny. Počet nabídek ubytování byl letos v dubnu v Česku 15 900, z toho 11 500 v Praze.

 

 

Zdroj: ČTK

Airbnb stále častěji nalézá oblibu u seniorů Foto: AlesiaKan / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA oficiálěí odstupují od klimatické dohody

    Společnost ·

    Americké ministerstvo zahraničí oficiálně oznámilo Organizaci spojených národů, že chce odstoupit od pařížské dohody o klimatu. Oznámení však neznamená formální zaháje…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.