Air France příští rok zruší téměř tisíc pracovních míst

Letecká společnost Air France zruší v příštím roce téměř tisíc pracovních míst, tedy asi třetinu z počtu plánovaného pro roky 2016-17. Pokud se ale vedení francouzského přepravce dohodne s odbory na jiných možnostech úspor, může se firma v roce 2017 dalšímu propouštění vyhnout. Uvedl to dnes generální ředitel mateřské společnosti Air France-KLM Alexandre de Juniac.

Firma už oznámila, že v příštích dvou letech plánuje propustit asi 2900 zaměstnanců. Plán počátkem měsíce vyvolal ostré protesty zaměstnanců, které vyvrcholily fyzickým útokem na členy vedení. V Air France pracovalo ke konci loňského roku téměř 64 000 lidí.

Rušení míst v příštím roce se má odehrát formou dobrovolných odchodů, řekl de Juniac. Pokud se má společnost vyhnout dalšímu propouštění, bude se muset dohodnout s odbory na nových úsporách nejpozději do počátku příštího roku, dodal ředitel aerolinek podle agentury Reuters.

Air France se dlouhodobě potýká s ekonomickými potížemi a snaží se o restrukturalizaci a zvýšení produktivity. Po neúspěchu jednání s odbory pilotů, kteří jako jediná odborová skupina původní plán úspor odmítla, přišlo vedení s novým plánem snižování nákladů, jehož součástí je zrušení takřka pěti procent pracovních míst. Plán zahrnuje také omezení dálkových letů i počtu letadel.

Air France je stejně jako ostatní tradiční letečtí přepravci na krátkých linkách pod silným tlakem konkurence nízkonákladových rivalů. Na dlouhé vzdálenosti jí odebírají zákazníky expandující přepravci z Blízkého východu.

 

Zdroj: ČTK

Air France příští rok zruší téměř tisíc pracovních míst Foto: Digital Media Pro / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.