Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka

V důsledku krachu jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli snížila v úterý mezinárodní ratingová agentura Fitch hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka hlouběji do spekulativního pásma na CC. To znamená velmi nízkou perspektivu splacení. Ke stejnému kroku přistoupila i agentura Standard & Poor's.

Řecko ani v posledním možném termínu neuhradilo splátku v hodnotě 1,55 miliardy eur Mezinárodnímu měnovému fondu. V úterý však předložilo mezinárodním věřitelům nový návrh, na jehož základě chce získat další finanční pomoc v hodnotě 29,1 miliardy eur (794 miliard Kč). Řecká vláda v něm žádala několikadenní prodloužení stávajícího mezinárodního záchranného programu a nový dvouletý program financování a restrukturalizace dluhu. Ministři financí eurozóny budou o druhé části tohoto návrhu jednat dnes. Prodloužení stávajícího záchranného programu zamítli, protože podle nich už bylo technicky neproveditelné.

Ke snížení ratingu přistoupila také agentura Standard & Poor's, která v úterý srazila hodnocení úvěrových závazků Řecka hlouběji do spekulativního pásma na známku CCC- a dodala, že pravděpodobnost, že země opustí eurozónu, je téměř 50 procent. Výhled ratingu je negativní, což znamená, že se může dále zhoršit.

Úvěrový rating ukazuje investorům, jaká je pravděpodobnost splacení úvěrů správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjček. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník věřiteli vnímán a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako například penzijní fondy.

 

Zdroj: ČTK

 

Agentury Fitch a S&P dále snižují rating Řecka Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.