Agentura S&P nepočítá s bankrotem Řecka, jeho úvěrový rating vylepšila o dva stupně

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's (S&P) v úterý zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků Řecka o dva stupně na CCC+ z dosavadní známky CCC-. Rating Řecka se tak vrátil na úroveň ze začátku června. Díky třetímu záchrannému balíku a přijetí prvních reformních opatření S&P v příštích šesti až 12 měsících s řeckým státním bankrotem nepočítá.

S&P na konci června srazila hlavní rating Řecka o jeden stupeň na CCC-, těsně ke známce D, která znamená platební neschopnost. Uvedla tehdy, že pravděpodobnost opuštění eurozóny dosahuje v případě Řecka 50 procent.

V úterý S&P podle agentury Reuters zhodnotila výhled nového ratingu Řecka jako stabilní, což znamená, že s jeho změnou v dohledné budoucnosti nepočítá. Dodala, že pravděpodobnost odchodu Řecka z eurozóny klesla pod 50 procent.

Úvěrový rating investorům ukazuje, jaká je pravděpodobnost, že dlužník bude řádně a včas splácet závazky. Státy pak v případě vysokého ratingu mohou ušetřit, protože si zpravidla půjčují za nižší úrok. S&P loni v září zvýšila úvěrové hodnocení Řecka o jeden stupeň na úroveň B, od letošního února jej ale kvůli povolebnímu počínání nové vlády premiéra Tsiprase čtyřikrát snížila.

 

Zdroj: ČTK

 

Agentura S&P nepočítá s bankrotem Řecka, jeho úvěrový rating vylepšila o dva stupně Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.