Agentura Fitch zhoršila výhled ratingu Finska na negativní

Agentura Fitch zhoršila výhled ratingu Finska na negativní, což znamená, že by zemi mohla v příštích měsících snížit rating. Své rozhodnutí odůvodnila slabým výhledem ekonomického růstu. Finsko je jednou z mála členských zemí eurozóny, která má nejvyšší rating AAA.

Finská ekonomika klesla tři roky po sobě a očekává se, že v příštích několika letech bude oživovat jen zvolna. Vládní koalice zároveň učinila pouze malý pokrok v ekonomických reformách, které mají snížit dluh.

Ekonomický růst země se stále ještě nevrátil na úroveň z roku 2008, tedy do doby před začátkem krize. Důvodem je pokles vývozu kvůli krizi v eurozóně, potíže v odvětví mobilních telefonů a papírenském průmyslu a krize na Ukrajině, která zhoršila vztahy mezi Západem a Ruskem, jedním z hlavních finských vývozních trhů.

"Kombinace strukturálního poklesu klíčových průmyslových sektorů a ubývající pracovní síla vedly k prudkému snížení růstu produktivity a odhadu potenciálního ekonomického růstu," uvedli analytici Fitch v prohlášení.

Rating Finsku z nejvyšší možné známky již loni v říjnu snížila agentura Standard & Poor's. U té má Finsko nyní známku AA+, napsala agentura Reuters.

Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky.

 

Zdroj: ČTK

Agentura Fitch zhoršila výhled ratingu Finska na negativní Foto: gary yim / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko představí seznam plánovaných reforem

    Byznys ·

    Řecko v následujících dnech odhalí svým evropským partnerům seznam plánovaných reforem. Po několikahodinovém jednání s řeckým premiérem Alexisem Tsiprasem se zástupci …

  2. Aerolinky Ryanair otočily, do USA létat nebudou

    Byznys ·

    Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair podle BBC opouští plány na přepravu lidí mezi Evropou a Severní Amerikou. Stalo se tak jen několik dní poté, co její sp…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.