Agentura Fitch snížila rating Katalánska do spekulativní kategorie

Mezinárodní ratingová agentura Fitch včera srazila úvěrovou známku Katalánska do spekulativní kategorie. Zdůvodnila to možným zhoršením finanční situace země následkem separatistické rezoluce, kterou katalánský parlament přijal na počátku týdne.

Rating Katalánska agentura Fitch snížila o dva stupně na BB z dosavadní známky BBB-. Nový rating přitom doprovází negativní výhled, který naznačuje možnost dalšího brzkého zhoršení.

Kroky mířící k nezávislosti regionu vyvolají podle agentury napětí, které by mohlo vést ke krizi mezi ústředním kabinetem v Madridu a katalánskou vládou. Madrid nadále zajišťuje podstatnou část finančních potřeb regionu. Ratingová agentura Fitch podle tiskové agentury AFP upozornila také na katalánský dluh, který představuje asi třetinu ročního výkonu ekonomiky regionu.

Katalánský parlament v pondělí schválil rezoluci, v níž požaduje nezávislost tohoto regionu na Španělsku. Separatistické strany, které mají v parlamentu většinu, chtějí v roce 2017 uspořádat referendum o odtržení. Madrid to odmítá a španělský premiér Mariano Rajoy už oznámil, že krok katalánských poslanců napadne u ústavního soudu a bude žádat zneplatnění rezoluce.

Španělská ústava vyhlášení nezávislosti některého z regionů nepřipouští a ústavní soud loni zakázal konání referenda o katalánské nezávislosti, které se mělo konat 9. listopadu. Nakonec katalánská vláda uspořádala jen nezávazné hlasování, ale i tento krok považuje justice za nezákonný.

 

Zdroj: ČTK

Agentura Fitch snížila rating Katalánska do spekulativní kategorie Foto: peresanz / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Nechat téci plyn na Ukrajinu je v ruském zájmu

    Byznys ·

    Ruská plynárenská společnost Gazprom v červenci přestala dodávat plyn na Ukrajinu kvůli tomu, že si země další dodávky nepředplatila. Za dva a půl měsíce ale Gazprom d…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.