Afrika potřebuje více technologických pracovníků, kteří se budou snažit rozvíjet svoji zemi

Afrika potřebuje více technologických pracovníků a tvůrců. Řekl to ředitel společnosti Gearbox Kamau Gachigi na konferenci TEDGlobal v Tanzanii. Podle jeho slov se do roku 2050 počet obyvatel zdvojnásobí. Aby byla schopna Afrika tento růst populace zvládnout, tak musí vybudovat ekonomiku. Informaci přinesl zpravodajský portál BBC.

Společnost Gearbox učí africké pracovníky zdokonalovat se v technologické oblasti. Napomáhají tomu certifikovaní školitelé. Podle informací z webových stránek firmy učí Afričany práci na průmyslových designových nástrojích zahrnujících software a samotné průmyslové stroje.

„Takovéto firmy pomáhají lidem stát se praktičtější a produktivnější. Potřebujeme více lidí, aby rozvinuli svůj potenciál a přispěli společnosti,“ řekl Gachigi.

Gachigi vyzdvihl konkrétně technika Simona Wachira, který ve firmě Gearbox vytvořil robotický nástroj, pomocí něhož lze řezat jak kov, tak i dřevo. Nyní jde o přístroj, který vytváří součástky pro automobilového giganta General Motors.

Čtyřiadvacetiletá Esther zase navrhla dávkovač hygienických ručníků, který lze začlenit do škol. Chtěla tak zabránit velké absenci u afrických dívek, které nemají dostatek financí na koupi vložek. Poté jsou nuceny zůstat doma a mají ve škole nežádoucí absence.

Student farmacie zase vytvořil 3D modely snímků z CT. Ty mohou přitom chirurgové prakticky využít před operací skutečného nádoru.

„Prodejem těchto modelů si vydělává peníze. Během operací se tím ušetří 60 procent času. O projekt tak mají zájem i pojišťovny. V současnosti podniká a nemusí se vrátit na univerzitu,“ říká Gachigi.

Gachigi nebyl jediným řečníkem, který upozorňoval na nedostatek pracovní síly v Africe a potřebu změnit to.

Vzdělávání klíčem k účelu 

Joel Jackson patří v Nairobi mezi malou výrobní scénu. Na tomto území vyrábí pomocí místních zaměstnanců a materiálů nízkonákladové Jeepy. Mobius představuje levný terénní automobil, který je určený do náročného afrického terénu. Firma jich podle serveru BBC v roce 2015 prodala na 50 kusů. S několika náměty na vylepšení plánuje v příštím roce představit druhou generaci svého terénního vozu.

Vůz si lidé mohou pořídit za 11 tisíc dolarů (242 tisíc korun). Mnoho Afričanů si jej nemůže dovolit, ale firma již plánuje výrobu levnější verze.

Klíčovým tématem na TEDGlobal bylo rovněž vzdělávání. Profesor z Massachusettského technologického institutu Clapperton Mavhunga řekl, že chce, aby africké školy změnily radikálně svůj vzdělávací systém.

„Musíme naučit studenty, aby kriticky přemýšleli a řešili problémy. V tuto chvíli ovšem docházejí studenti do tříd, učitelé jim nalévají informace do uší a pak si pouze pamatují, že prošli zkouškami,“ řekl Mavhunga.

Na konferenci TEDGlobal rovněž padla myšlenka o tom, že se musí obrátit trend v odlivu afrických mozků do zahraničí. Absolventi vysokých škol totiž často hledají uplatnění ve firmách za hranicemi Afriky.

Tito lidé se musí podílet na řešení problémů pojících se k jejich vlasti. Je zapotřebí, aby pracovali pro dobro svých komunit. Problematickou oblastí podle BBC je rovněž nedostatek afrických žen v technologickém sektoru. V Nigérii se formuje nová iniciativa ze strany organizace Nigerian Women Techsters. Začátkem října hodlá 7200 žen ve 12 státech v Nigérii vzdělat v této progresivní oblasti. 

 

 

Zdroj: BBC, Zet

Afrika potřebuje více technologických pracovníků, kteří se budou snažit rozvíjet svoji zemi Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Devět nejničivějších hurikánů americké historie

    Společnost ·

    Zabijácké hurikány nejsou v oblasti Texasu a pobřeží Mexického zálivu žádnou anomálií. Povodně v některých případech napáchají větší škody než silný vítr. Stejně tak j…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.