Aerolinky Ryanair se loni potýkaly s největší ztrátou za pět let

Irský letecký dopravce Ryanair Holdings za poslední tři měsíce minulého roku prodělal 35 milionů eur (963,7 milionu Kč), což je v tomto období jeho nejhorší výsledek za posledních pět let. Největší nízkonákladový letecký přepravce v Evropě zlevňoval letenky, aby zvýšil počet cestujících. Společnost dnes ale ponechala beze změn prognózu zisku na celý rok a uvedla, že tvrdý cenový boj se v Evropě zmírňuje.

Třetí fiskální čtvrtletí je pro irského přepravce tradičně slabším obdobím a ztráta 35 milionů eur je nejhorším výsledkem od roku 2008. Předloni ve stejném období byla firma v zisku přes 18 milionů eur.

Podle generálního ředitele Michaela O'Learyho ztrátu způsobil pokles průměrných cen letenek, které se snížily o devět procent, a vliv směnných kurzů. Firma ale prý ztrátu předpokládala a za celý rok nadále očekává zisk mezi 500 a 520 miliony eur.

Ryanair ve fiskálním třetím čtvrtletí, které skončilo 31. prosince, přepravil o šest procent víc cestujících než loni. Tržby ale kvůli levnějším letenkám stagnovaly. Britskému konkurentu easyJet se naopak ve stejném období podařilo zvýšit příjem o 7,7 procenta, zatímco počet cestujících mu stoupl o 4,2 procenta.

Ryanair loni varoval, že se mu zřejmě nepodaří dodržet letošní prognózu zisku. Zdůvodňoval to tvrdou konkurencí v Evropě, která stlačila průměrné ceny letenek na zimní měsíce. Společnost, která bojuje s pověstí, že poskytuje nekvalitní zákaznické služby, v minulém roce také oznámila, že snižuje některé poplatky a umožní vzít si na palubu druhé příruční zavazadlo zdarma. Podle Michaela Cawleyho z vedení firmy se tyto změny na zisku zatím neprojevily. Reakce je ale prý pozitivní, především pokud jde o včasnost rezervací.

Zdroj: ČTK

Aerolinky Ryanair se loni potýkaly s největší ztrátou za pět let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.