reklama

Aerolinky loni celosvětově přepravily rekordních 4,1 miliard cestujících

Letecké společnosti celosvětově přepravily celosvětově v rámci pravidelných letů loni rekordních 4,1 miliardy cestujících. To představuje 7,1procentní nárůst oproti roku 2016. Ke zvýšení napomohly především nízkonákladové letecké společnosti, které měly na celkovém počtu cestujících podíl zhruba 30 procent. Informaci vycházejí z údajů zveřejněných Mezinárodní organizací pro civilní letectví (ICAO). Počet odletů vzrostl na zhruba 37 milionů.

Mohlo by vás zajímat

Růst letecké přepravy podporují zlepšující se globální ekonomické podmínky. Globální hrubý domácí produkt by měl za loňský rok vzrůst o 2,7 procenta, zrychlí tak z 2,4 procenta v roce 2016. Další posílení růstu se čeká v letošním roce. Poptávku stimulují také příznivé ceny letenek způsobené relativně nízkými cenami pohonných hmot.

Obsazenost letadel se loni zvýšila o 0,9 procentního bodu na rekordních 81,2 procenta. Poptávka se zvyšovala rychleji než nárůst kapacit. Jediným regionem, kde se obsazenost snížila, byl Blízký východ.

Výrazně se loni zvýšila i přeprava nákladů. Z celkové hodnoty globálního obchodu je ho nyní 35 procent přepraveno letecky.

Více než polovina turistů, kteří cestovali přes hranice, pak byla loni přepravena letecky, upozornila ICAO.

Průměrná cena leteckých pohonných hmot se loni zvýšila o 25 procent. Stále však zůstává výrazně nižší, než v období před deseti let do roku 2016. To spolu se zlepšením poptávky po letecké přepravě pomáhalo aerolinkám udržet se na provozní úrovni v zisku. Letecký průmysl podle odhadů skončil rok 2017 s rekordním provozním ziskem kolem 60 miliard dolarů (1,2 bilionu Kč) a provozní marží osm procent. Čistý zisk by se měl pohybovat kolem 36 miliard USD.

 

 

Zdroj: ČTK

Aerolinky loni celosvětově přepravily rekordních 4,1 miliard cestujících Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko má v úmyslu legalizovat soukromé armády

    Společnost ·

    Na půdě ruského parlamentu začne v únoru projednávání návrhu zákona o legalizaci soukromých armád. Informovala o tom ve středu ruská státní televize RT s odvoláním na …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.