Aerolinie Ryanair zaznamenaly první pokles zisku za pět let

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair poprvé za pět let vykázala pokles celoročního zisku. Podle oznámení irské aerolinky se její výdělek snížil o osm procent na 523 milionů eur (14,4 miliardy korun). Za poklesem stojí cenová konkurence na evropském kontinentu a zvyšující se ceny paliva.

Agentura Reuters uvedla, že očekávání analytiků se v průměru pohybovala kolem 515 milionů eur. Letos však díky silné letní sezoně a vyšším poplatkům za další služby, jako přepravu zavazadel a občerstvení, čeká Ryanair růst zisku o deset až 20 procent.

Tržby firmy se loni zvýšily o tři procenta na 5,04 miliardy eur, i když průměrná cena letenky klesla o čtyři procenta. Firma také v zimní sezoně byla nucena kvůli slabší poptávce odstavit z provozu 70 letadel.

Počet přepravených cestujících se loni zvýšil o tři procenta na 81,7 milionu a letos čekají aerolinky další růst o čtyři procenta. Ryanair je největší leteckou společností v Evropě podle počtu přepravených cestujících, napsala agentura Reuters.

Ryanair se letos v dubnu po tříleté odmlce vrátil na pražské letiště a zahájil přímé lety do Dublinu a na londýnské letiště Stansted. Celkem společnost během letošního roku plánuje na obou linkách přepravit na 180.000 cestujících. Od podzimu chce také létat z Prahy do Bruselu.

Irská letecká společnost provozuje více než 1600 letů denně a spojuje 182 destinací ve 30 zemích.

Zdroj: ČTK

Aerolinie Ryanair zaznamenaly první pokles zisku za pět let Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zeman je pro rušení vojenských újezdů

    Společnost ·

    Prezident Miloš Zeman souhlasí s rušením Vojenských újezdů, obzvlášť Brd. Myslí si, že spory Plzeňského a Středočeského kraje ohledně hranic by ale bylo lepší rozhodno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.