Aeroflot zrušil plánované převzetí aerolinek Transaero

Ruská letecká společnost Aeroflot zrušila plánované převzetí aerolinek Transaero, které jsou druhým největším leteckým přepravcem na ruském trhu. Hlavní akcionáři Transaera totiž nepředložili včas návrh na prodej pětasedmdesátiprocentního podílu, který měl Aeroflot koupit, uvedla agentura Reuters. Transaero tak bude muset podle ruských médií zřejmě vyhlásit bankrot. Spojením měla vzniknout jedna z největších leteckých společností světa.  

Agentura Interfax uvedla, že důvody zrušení převzetí jsou tři. Kromě nepředložení nabídky na slíbený akciový podíl prý také věřitelé Transaera odmítli model restrukturalizace trhu, který navrhla banka Sberbank. Ta na jednání dohlížela. Ruské ministerstvo financí pak nebylo ochotno poskytnout státní záruku 85 miliard rublů (31,4 miliardy Kč) na restrukturalizaci Transaera, která byla slíbena v počáteční fázi jednání. Všichni vyjednávači se pak shodli, že jedinou možnou cestou je bankrot aerolinek.

Transaero je nyní v takových finančních potížích, že ani nedokáže zaplatit pohonné hmoty do letadel. Palivo tak firmě nyní poskytuje Aeroflot. Ten chtěl stroje Transaera přestat tankovat 30. září, avšak první místopředseda ruské vlády Igor Šuvalov podle ruských médií požádal Aeroflot, aby termín prodloužil do půlnoci 2. října.

Ministr dopravy Maxim Sokolov novinářům řekl, že vláda nařídila zastavit prodej letenek na lety Transaera. Letenku má nyní koupeno asi 650 tisíc lidí a ministr slíbil, že veškeré povinnosti vůči těmto zákazníkům budou splněny. To slibuje i generální ředitel Aeroflotu Vitalij Saveljev.

Internetové vydání listu Gazeta.ru uvedlo, že ruský premiér Dmitrij Medveděv už podpořil zahájení insolvenčního řízení Transaera. Nyní se podle zdrojů pracuje na detailech procedury.

Aeroflot oznámil plány na převzetí Transaera na počátku září. Hlavním akcionářem Aeroflotu je s podílem 51 procent stát. Aeroflot měl podle plánu koupit v Transaeru podíl 75 procent, společnost reorganizovat a začlenit do své struktury. Součástí transakce mělo být i převzetí dluhu, který na konci loňského roku činil 106 miliard rublů (39,1 miliardy Kč).

Transakce měla být dokladem snahy Kremlu podpořit krizí ohrožená odvětví. Ruští zákazníci totiž kvůli hospodářské krizi omezili lukrativní lety do zahraničí a vnitrostátní lety jsou pro přepravce často ztrátové. Ruské aerolinie loni vykázaly úhrnnou ztrátu asi 30 miliard rublů, zhruba šestkrát vyšší než za rok 2013, uvádějí údaje Ruského sdružení leteckých přepravců.

 

 

Zdroj: ČTK

Aeroflot zrušil plánované převzetí aerolinek Transaero Foto: Senohrabek / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.